ABD’de gençlerin yarıdan fazlası obeziteli

ABD harita

Johns Hopkins Üniversitesinin araştırmasında, ABD’de 18-25 yaş arası gençlerin %56’sının aşırı kilolu veya obez olduğu belirtildi. Araştırma ekibinin 8.000’den fazla katılımcı üzerinde yaptığı incelemede, gençlerin son 40 yıldaki ortalama vücut ağırlıklarını karşılaştırarak mevcut sonuca ulaştıkları bildirildi.

Yıllar içinde hedef kitle olarak belirlenen gençlerin vücut yağlanma ölçüsünü ortaya koyan vücut kütle indeksinin 4,6 puan artarak 27,7’ye yükseldiği kaydedildi. Araştırmada, ABD’deki aşırı kilolu gençlerin oranının 1970’lerin sonunda yaklaşık %18 olduğu, 2018’de %24’e yükseldiği aktarılarak, aynı yıllardaki obezite artışının ise çok daha büyük bir sıçramayla %6’dan %33’e ulaştığı ifade edildi.

Aşırı kilolu veya obeziteli bireylerde yüksek tansiyon, kalp hastalığı, diyabet, uyku apnesi ve kanser gibi bir dizi sağlık sorunun diğerlerine göre daha sık rastlandığı bilgisi paylaşıldı.

aa.com.tr/tr/saglik/abdde-genclerin-yaridan-fazlasi-obez-/2440378

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir