6 Maddeyle laktozsuz süt gerçeği

diyetisyen esra ince laktozsuz süt

Son zamanlarda popüler hale gelmiş laktozsuz süt tüketimi oldukça fazla. Peki ya nedir bu laktozsuz süt? Ne gibi durumlarda kullanılması gerekiyor? Zayıflama konusunda bir etkisi var mı ?

1. Laktozsuz süt gerçeği: Laktoz nedir?

Laktoz süt şekeridir. Yapısında galaktoz ve glikoz bulunur.  Normal süt içtiğimiz zaman, laktoz vücutta laktaz enzimi sayesinde galaktoz ve glikoz olan yapı taşlarına parçalanır ve bu şekilde emilime uğrar.

Spor sonrası bu kadar süt içilmeli

2. Laktozsuz süt gerçeği: Laktoz intoleransı nedir?

Fakat bazı bireyler laktaz enzimlerindeki yetersizlikten dolayı laktozu sindirimezler ve süt içimi sonrasında karın şişkinliği, hazımsızlık, ishal, mide bulantısı gibi sorunlar yaşarlar. Buna laktoz intoleransı denir. Böyle durumlarda laktozsuz süt kurtarıcı olarak karşımıza çıkar.

süt içmeyen çocuk sunum

3. Laktozsuz süt gerçeği: Laktoz-free süt nedir?

Laktozsuz sütlerin (laktoz-free süt) üretim aşamasında, doğal laktaz enzimi eklenerek laktozun parçalanması sağlanır, hatta glikoz ve galaktoz sütte ayrışmış bir biçimde olduğundan da ağızda daha tatlımsı bir lezzet bırakır. Böylece vücuttaki laktaz enzimine gerek kalmaz ve yaşanan sindirim sorunları da ortadan kalkmış olur.

kan kolesterolü, laktoz intoleransı, kanser, diyabet, bağışıklık, sindirim sistemi hastalıkları ve bağırsak mikroflorası anemileri, Beslenme ve Diyet Uzmanı Ceyna Uysal, kefir makaleleri, kefir nedir, kefir faydalımı, kefir zayıflatır mı, Beslenme ve Diyet Uzmanı Ceyna Uysal randevu al, Beslenme ve Diyet Uzmanı Ceyna Uysal diyet listesi,

4. Laktozsuz süt gerçeği: Laktozsuz sütün besin değeri düşük mü?

Laktozsuz sütün yapım aşamasında besin değerlerinde herhangi bir değişiklik olması söz konusu değildir. Karbonhidrat, protein ve yağ oranları aynı kalır. Bu nedenle zayıflamak isteyen kişilerin özellikle tercih etmelerini gerektiren bir ürün değildir.

kan kolesterolü, laktoz intoleransı, kanser, diyabet, bağışıklık, sindirim sistemi hastalıkları ve bağırsak mikroflorası anemileri, Beslenme ve Diyet Uzmanı Ceyna Uysal, kefir makaleleri, kefir nedir, kefir faydalımı, kefir zayıflatır mı, Beslenme ve Diyet Uzmanı Ceyna Uysal randevu al, Beslenme ve Diyet Uzmanı Ceyna Uysal diyet listesi,

5. Laktozsuz süt gerçeği: Laktoz intoleransının çeşitleri var mıdır?

Laktoz intoleransından bahsetmişken kaç çeşit olduğuna ve nasıl beslenilmesi gerektiği konularına da değinmekte fayda var. Laktoz intoleransı üçe ayrılır:      

1-Primer Laktoz İntoleransı

Doğuştan laktaz enzim yetersizliğine bağlı olarak ortaya çıkan ve ömür boyu laktoz içeren besinlerin tüketilmemesi gereken bir hastalıktır. Bebeklerde laktozlu besin alımından kısa bir süre sonra yakınmalar ortaya çıkar. Laktoz içeren süt ve türevleri, anne sütü,  sütten yapılan kek, poğaça, sütlü tatlılar, dondurma, yoğurt, laktozlu diş macunları, tereyağ, kaymak, yağ içeriği yüksek besinler, yağda kızartmalar ve kavurmalar tüketilmemesi gereken ürünler arasındadır. Aksi taktirde sulu dışkı, abdominal gerginlik (karın şişliği), kusma, dehidratasyon gibi sorunlar yaşanır. Sulu dışkı görülmesinin nedeni, galaktoz ve glikoza parçalanamayan laktozun barsakta osmotik bir yük oluşturarak lümene su  geçişine neden olmasıdır. Çocuklarda bu yakınmalara karşın halen laktoz içeren besinlerin tüketilmesi sonucu malnutrisyon ( beslenme bozukluğu ) ve kilo kaybı görülebilir.

2-Sekonder Laktoz İntoleransı

2 yaş altı çocuklarda en sık görülen emilim bozukluğu sorunudur. İshal / sadece ağrı/ sütlü besinlere isteksizlik durumlarından hernagi biri görülebilir. Deneme yanılma yoluyla diyet düzenlenir ve kişinin laktoz için tolerans düzeyi belirlenir. Eğer bağırsak florasının bozulduğu başka hastalıklar da eşlik ediyorsa ( çölyak, pem, gastroenterit vb. ) laktoz tamamen diyetten çıkarılmalıdır. Bebek ve çocuklarda laktozsuz formulalar ve ek besinler verilmeli, kalsiyum, D vitamini ve B12 alımına dikkat edilmeli ve günlük kalsiyum ihtiyacının 500 mg altında olmamasına dikkat edilmelidir.

3-Ontogenetik ( geç başlangıçlı ) Laktoz İntoleransı

Çoğu insanda görülebilen laktoz intoleransı çeşididir. 3-6 yaş arası çocuklarda laktoz alımından sonra 8 saat içinde gaz, ishal, karında kramp şikayetleri gerçekleşir. Bu kişiler fermente laktozu ( peynir, yoğurt ) tolere edebilmektedir.

*Kan kalsiyumunun düşmesi kalp spazmına ve tetaniye neden olur. Ayrıca kalsiyum sinir iletimi, kalp atımının  denetimi ve kanın pıhtılaşması için önemli bir mineraldir.

Süt ve türevleri yerine kalsiyumun iyi kaynakları olan kurubaklagiller, susam, fındık, fıstık, yeşil yapraklı sebzeler, pekmez, orta derece kaynaklarından yumurta ve zayıf kaynaklardan olan tahıllar ve taze sebze-meyvelerin tüketimine özen gösterilmelidir.

Yetişkinlikte obeziteye karşı bebeklik döneminde anne sütü, Anne sütü zayıflatır mı, emzirmenin yararları, emzirmenin bebeğe faydaları

6. Laktozsuz süt gerçeği: Hangi besinler laktoz içerir ya da içermez?

Yoğurt

Yoğurt primer hariç diğer laktoz intoleransı olan bireyler tarafından daha rahat tolere edilebilmektedir. Bunun nedeni, yoğurt fermente bir süt ürünü olduğundan dolayı laktozun %70 i parçalanır ve böylece laktoz içeriği de azalmış olur. Bir diğer nedeni ise yoğurtta bulunan B-galaktosidaz enzimidir. Normalde 250 ml süt içildiğinde mide ph’ını 2 ye indirebilmek için gereken HCL 31 mEq iken, aynı miktarda yoğurt yendiğinde bu miktarın 1/3 ü gerekir. Yani yoğurttaki B-galaktosidaz enzimi mide asidinden daha az etkilenmekte ve ince barsaklarda laktozun sindirimine yardımcı olmaktadır.

Peynir

Peynir yapımında kesilmiş sütten whey kısmı ayrılır. Whey kısmı sıvıdır, kesilmiş süt ise katıdır. Laktozun büyük bir kısmı ise sıvı olan whey kısmında bulunur. Peynir yapımından 10 gün sonra laktoz laktik asite dönüşür. Bu nedenle peynir de laktoz intoleransı kişilerin daha rahat tüketebileceği bir üründür.

Son olarak;

Eğer bu saydığım şikayetlere sahipseniz doktorunuza danışarak laktozsuz süt veya fermente süt ürünlerinden, değilseniz günde 2-3 su bardağı süt ve ürünlerinden içmeyi unutmayalım. Sağlıkla kalın.

diyetisyen esra ince zayıflama listesi, diyetisyen esra ince yazıları, diyetisyen esra ince makaleleri, diyetisyen esra ince haşimoto, diyetisyen esra ince hashimoto, diyetisyen esra ince diyet listesi

[button-red url=”http://www.gercekdiyetisyenler.com/author/diyetisyen-esra-ince/” target=”_blank” position=”left”]uzmanın tüm yazıları[/button-red][button-green url=”http://www.gercekdiyetisyenler.com/diyete-basla-internetten-online-diyet/” target=”_blank” position=”left”]diyetisyenden online diyet al[/button-green][button-brown url=”http://www.gercekdiyetisyenler.com/diyetisyene-sorunuz-mu-var/” target=”_blank” position=”left”]soru sor[/button-brown]

Eğer siz de Gerçek Diyetisyenler Sitesi‘nde uzman yazar olmak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıdan bize ulaşabilirsiniz:

[button-white url=”http://www.gercekdiyetisyenler.com/diyetisyen-yazar-ariyoruz/” target=”_blank” position=”center”]uzman yazarlık başvurusu yap[/button-white]

Önerilen makaleler

1 Yorum

  1. Merhaba. Bebeğim 23 aylık , pınar devam sütü içince gaz sancıları oluyor. Laktoz intoleransı olabilir , laktozsuz süt içmesinde bir sakınca varmıdır ? İçebilirse eğer hangi markanın sütünü önerirsiniz ? Yardımcı olursanız çok sevinirim. İyi çalışmalar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir