4 maddede: “Odyoloji bölümü”

Kulak Çınlaması, tinnitus

Odyoloji işitme ve denge bozukluklarının önlenmesi, gerçekleştikten sonra ise tanılanması ve rehabilitasyonu ile ilgilenen bir bilim dalıdır.

Odyoloji biliminin en temel hedefi işitme ve denge kayıplarının en erken dönemde tespit edilerek gerekli durumlarda uygun rehabilite yaklaşımın bir an önce sergilenmesini sağlamaktır.

1. Odyolog

Kullandığı kapsamlı tanısal testler ile bu testlerin sonuçlarını yorumlama ve muhakeme etme konusundaki bilgi ve becerileri sayesinde odyologlar, işitme ve denge bozukluklarını belirleyen, rehabilitasyon kapsamında ise uygun işitme cihazı, koklear implant, yardımcı dinleme cihazlarını belirleyen, uygulayan, takibini üstlenen, gerekli durumlarda özellikle bebek ve çocuklarda işitsel eğitim yaklaşımları ile bireylerin rehabilitasyonunu gerçekleştiren kişilerdir.

2. Programda verilen eğitim

Odyoloji lisans programında öğrencilere sistematik ve belirli bir mantıksal çerçeve içerisinde mesleki eğitim verilir.

  • Dört yıllık program boyunca birinci yıl temel tıp ve mesleki giriş dersleri yoğunlukta olup öğrencide mesleki bir temel oluşturulmaya çalışılır.
  • İkinci yılda tanısal odyoloji,
  • Üçüncü yılda ise rehabilitatif odyoloji alanında teorik ve uygulamalı eğitimler yoğun bir şekilde verilir. Ayrıca öğrenciler, yaz dönemlerinde zorunlu yaz stajı yapmak durumundadırlar.
  • Dördüncü yıl ise klinik eğitim ağırlıklı olup öğrenciler, öğrendiklerini bir yıl boyunca odyoloji kliniklerinde uygulama fırsatı bulur.

Verilen dört yıllık eğitimin sonunda varılmak istenen hedef; mesleki etik ve otonomiye sahip, tanısal ve rehabilitatif odyoloji alanlarında bilgili, etkin, sorumluluk alabilen ve mesleki uygulama becerisi kazanmış, mesleğini icra edebilecek alt yapıya sahip odyologlar yetiştirmektir.

3. İş olanakları

Odyoloji bölümünü bitiren mezunlara odyolog denilmektedir. Odyologlar devlet, özel veya üniversite hastanelerinin Odyoloji kliniklerinde çalışabilirler. Koklear implant ameliyatlarının hastanelerde yapılabilmesi için Odyolog, KBB hekimi ile birlikte zorunlu bulunması gereken meslek elemanıdır.

Bunun yanı sıra işitme engellilere yönelik hizmet veren özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde görev alabilirler. Bu alanda da Odyolog, işitme engelliler öğretmenleri ile birlikte zorunlu bulunması gereken meslek elamanıdır.

Özel sektörde işitme cihazı firmalarında sorumlu müdür olarak çalışabilirler. Dışarıdan hastanelere hizmet veren koklear implant firmalarında görev alabilirler. Kendilerine ait işitme cihazı veya koklear implant firması veya işitme veya denge bozuklukları üzerine özelleşen odyoloji merkezleri açabilirler.

4. Akademi

Akademik kariyer yapmak isteyen mezunlar yurt içi ve yurt dışındaki üniversitelerde lisansüstü eğitimlerine devam ederek akademik kariyer yapabilirler.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir