Zayıflama ilacı, 2.000’den fazla ölümden sorumlu tutuluyor!

zayıflama ilacı, zayıflama hapızayıflama ilacı, zayıflama hapı

Fransa’da milyonlarca kişiye reçete edilen zayıflama hapının 2.000’den fazla kişinin ölümüne yol açtığı iddia edildi.

Fransa’da Mediator adlı ilacı kullanan 2.100 kişinin hayatını kaybettiği iddia edildi. Hapı piyasaya süren şirkete dava açıldı. 4.000’den fazla müdahil, 100 tanık ve 700 sayfalık dosya ile davanın ilk duruşması görüldü. Davacılar, ilacı test eden laboratuvarın yetkililerini, çıkar için yalan söylemekle suçladı.

Görevi suistimal etmek ve ilacın yan etkilerini gizlemekten yargılananlar arasında, eski bir senatör de bulunuyor. Üretici firma ise ilacın 2.000 kişinin ölümüne yol açtığına dair raporlara itiraz etti ve sadece 3 kişinin sağlık sorunu yaşadığı savundu. 1976 yılında Servier firmasının piyasaya sürdüğü ilaç, 2009’da piyasadan kaldırılana kadar 5 milyon kişi tarafından kullanıldı.

Esasen diyabet hastaları için üretilse de, iştah kestiği için ilaca diyet listelerinde de yer verildi. İlaç, hipertansiyon başta olmak üzere çeşitli kalp ve damar hastalıklarına yol açtığı tespit edilmesine rağmen, 33 yıl boyunca pek çok ülkede reçete edildi.

[toggle title=”Medimagazin”]https://www.medimagazin.com.tr/guncel/genel/tr-fransada-recete-edilen-zayiflama-hapinin-2-binden-fazla-olume-yol-actigi-iddia-edildi-11-681-83326.html[/toggle]

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir