Yüz tanıma sistemiyle mesai kontrolü hukuki değil!

personel yüz tanıma

Antalya 2. İdare Mahkemesi, Akdeniz Üniversitesi’ne bağlı hastanede yüz tanıma sistemiyle mesai kontrolü yapılmasının hukuka uygun olmadığına karar verildi.

Karar gerekçesinde, idare işlemine dayanak oluşturduğu belirtilen Anayasa Mahkemesinin E:2014/180 nolu kararının da, konuyla ilgisi bulunmadığına değinildi. Kararda özetle, personelin fotoğrafını çekip öncesinde sistemde kayıtlı fotoğrafı ile eşleştirme yaparak ilgililerden kişisel veri alınması niteliği taşıyan “yüz tanıma sisteminin”, “özel hayatın gizliliği” ilkesi kapsamında bulunması, “uygulamanın sınırlarını, usul ve esaslarını” gösteren bir yasal dayanağının bulunmaması, toplanan verilerin ileride başka bir şekilde kullanılmayacağına dair bir güvencenin mevzuat olmamasına değinilmişti.

[toggle title=”Personel Sağlık Haber”]https://www.personelsaglikhaber.net/mevzuat/yuz-tanima-sistemiyle-mesai-kontrolu-hukuki-degil-h75986.html[/toggle]

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

1 Yorum

  1. Merhaba, mevzuatta bunun yeri olmadığı açık. Özel hastanede sıkça kullanılan bu sistem hakkında avukatım ile görüşececeğim ancak öncesinde veri toplamak için bir taban elde etmek gerekmiyor mu?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir