Yöresel yemeklere yoğun ilgi!

Şanlıurfa yemeklerine ilgi

Şanlıurfa’da düzenlenen Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında şehrin yöresel lezzetleri sergilendi…

Balıklıgöl Urfa

Yemekler bir saatte tükendi

Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Şanlıurfa Müzesinde kentin yöresel yemekleri sergilendi. Müzedeki yemek sergisini Urfa Valisi Güngör Azim Tuna, eşi Pervin Tuna, ile çok sayıda davetli katıldı. Semsek, borani, ağzı açık, ağzı yumuk, kelle tirit ve birçok tatlı çeşidinin sergilendiği yemek fuarında hazırlanan yemekler bir saatte tükendi.

Yöresel yemeklerin kentin kültürel zenginlikleri olduğunu, Adana ve Gaziantep’in yemek kültürünü Şanlıurfa’dan aldığını ifade eden Vali Tuna, şunları söyledi.

İlk defa Şanlıurfa mutfağını ilçeleriyle beraber komple bir arada görme imkanına kavuştuk. Zengin mutfak olmanın karşılığı biraz zahmet gerektiriyor. Şanlıurfa’ya ve yöreye mahsus yemekler yaşatılıyor. Kaybolmaya yüz tutan yemeklerde var. Günümüzde birçok zahmetinden dolayı hanımların bazı yemekleri yapmadıkları biliniyor ve bu yemeklerin unutulmaması ve turizmle ilgili olarak turizm alanlarında yaşatılması önemlidir. Mesleki yeterliliğe sahip kişilerin bu sektör ve bu işten geçim sağlaması potansiyeli çok yüksektir.

gidagundemi.com/kultur-sanat/etkinlikler/yoresel-yemeklere-yogun-ilgi-h13040.html

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir