YÖK, sağlık ve beslenme müfredatını DSÖ temsilcileriyle görüştü!

WHO, DSÖ, Dünya sağlık örgütü

Yükseköğretim Kurulu üyeleri ve WHO yetkilileri, güncellenen öğretmen yetiştiren lisans programları müfredatının sağlık boyutunu ele aldı – Toplantıda, yükseköğretimde göçmenlerle ilgili yapılan çalışmalar, akademisyenlerin istihdamı, uluslararası öğrenciler ve diploma denklik işlemlerinde yapılan çalışmalar da görüşüldü

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üyeleri ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yetkilileri, güncellenen öğretmen yetiştiren lisans programları müfredatının sağlık boyutunu değerlendirdi. YÖK yetkililerinden alınan bilgiye göre, YÖK’te, WHO temsilcileri ile toplantı yapıldı. Toplantıda, yeni YÖK kapsamında sağlık alanında gerçekleştirilen yapısal değişiklikler görüşüldü. Toplantıda, yeni öğretmen yetiştirme lisans programları müfredatının sağlık boyutu ele alındı.

Yeni müfredattaki

  • bağımlılık,
  • bağımlılıkla mücadele,
  • beslenme ve sağlık dersleri başlıkları altındaki
  • doğal ve sağlıklı beslenme,
  • obeziteyle mücadele,
  • sağlıklı yaşam ve egzersiz,
  • sağlıklı cinsel yaşam,
  • büyüme ve gelişme konuları görüşüldü.

Toplumun kanaat önderleri konumunda olan öğretmenlerin eğitimlerinde bu konuların yer almasının önemi vurgulandı.

Toplantıda, ayrıca WHO’nün de ilgi alanında olan yükseköğretimde göçmenlerle ilgili yapılan çalışmalar, uluslararası öğrenciler ve ülkelerinde savaş, işgal ve ilhak bulunan kişilerin diplomalarının denklik işlemleri için gerçekleştirilen çalışmalar anlatıldı. Katılımcı ve şeffaf bir yönetim anlayışı ile gayrı resmi görüş alışverişi şeklinde gerçekleşen toplantı, WHO temsilcileri tarafından da verimli bir toplantı olarak değerlendirildi.

WHO temsilcileri, Türkiye’de pek çok kurumla iş birliği yaptıklarını ve sağlığın sadece sağlıkçıların değil, herkesin sorumluluğunda olduğunu belirterek, sağlıklı yaşam alanları oluşturmak ve sağlıklı yaşam pratiklerini hayata geçirmek üzere üniversitelerle, YÖK’le daha yakın çalışmanın sağlıklı nesiller için önemini vurguladı.

Toplantıya, YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Rahmi Er, YÖK Yürütme Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Mehmet Şişman ve Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan, WHO Türkiye Temsilcisi Dr. Pavel Ursu, WHO Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programı Sorumlusu Doç. Dr. Toker Ergüder, Sağlık Bakanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Dairesi Başkanı Dr. Ayla Aydın ve Kurum Danışmanı Prof. Dr. Cemal Bulut katıldı.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir