Yetişkinlikte obeziteye karşı bebeklik döneminde anne sütü!

Yetişkinlikte obeziteye karşı bebeklik döneminde anne sütü, Anne sütü zayıflatır mı, emzirmenin yararları, emzirmenin bebeğe faydaları

Bilindiği üzere beslenme, anne karnında başlayarak yaşamın sonlandığı ana kadar devam eden yaşamın vazgeçilmez bir ihtiyacıdır. İnsanın büyümesi, gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için gerekli olan besin ögelerini yeterli ve dengeli miktarda alıp vücutta kullanabilmesidir.

Anne sütü, insan yavrusunun dünyaya geldiği an itibarıyla karşılaştığı ilk besindir.

İçeriği ve yararları bakımından çok değerlidir. Sağlıklı bir gelişim için bebeğin gereksinim duyduğu tüm makro ve mikro besin ögelerini karşılar.

Diyare ve zatürre gibi çocuklarda sık karşılaşılan rahatsızlıklara karşı koruyucu etmenler barındırır ve anne sütü daima hazır ve ulaşılabilir bir besindir. Böylelikle ailenin ekonomik durumu her ne olursa olsun, bebeğinin yeterli ve dengeli beslenmesini sağlar.

Yararların yanı sıra yapılan yeni ve kapsamlı bir çalışmaya göre anne sütü alan bebeklerin gençlik döneminde obez olma riski de azalmaktadır.

Sağlık Bakanlığı Beslenme

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir