Web sitem Alexa’da neden düştü?

alexa nedir, alexa da yükselme, siteyi alexa ya ekleme, alexa widget işe yarar mı, web site para kazanma

Alexa’yla ilgili en çok gelen sorular hep sıralama değişiklikleri üstüne… Sitemin trafiği sürekli artarken neden Alexa’da geriye düşüyorum? Bir gün çok iyiyken, birden nasıl bu kadar oynayabiliyor?

Alexa, sizin sitenizin başarısını ölçmüyor

  • Öncelikle Alexa, sizin sitenizin başarısını ölçmüyor. Alexa ne yapıyor?
  • Tüm web sitelerinin günlük trafiklerinin istatistiğini tutuyor.
  • İkisi aynı şey değil mi?
  • Hayır, değil.

Sizin siteniz, sitenizdeki konuları işleyen diğer sitelerle en çok çekişme halinde, bu doğru. Bir başarı göstergesi arıyorsanız, ziyaretçi sayılarınızın sürekli ve uzun vadede artıyor olması veya en azından stabil kalması önemli. Çünkü Alexa son 3 aylık ortalamanızı baz alıyor.

Bugün yazım çok tıklandı, neden yükselmedim, diye bir durum yok. Küçük değişimler, bir kaç gün, hatta bir kaç hafta içinde görünebilir.

alexa nedir, alexa da yükselme, siteyi alexa ya ekleme, alexa widget işe yarar mı, web site para kazanma

30 milyonu aşkın web site var

Ayrıca 30 milyonu aşkın web site arasında güncel olaylar, günlük değişimleri çok etkileyebiliyor. Örneğin tüm dünyayı etkileyen toplumsal bir olay oldu diyelim.. Bu konu ve ilgili başlıklar, günlerce ilgili sitelerin ‘rutin’ ziyaretçi sayılarını o kadar etkiliyor ki, sitenizin günlük trafiğiniz artmış olsa bile, o sitelerin yaşadığı artış karşısında önemsiz kalıyor.

Çünkü aslında Alexa da başa yaklaştıkça, sayısal olarak çok daha büyük rakamlarla mücadele veriyorsunuz. Yandaki görselde anlatmak istediğimizi daha kolay anlayabilirsiniz, yeşil sütundaki site sayısı, kırmızı sütundaki site sayısının kat ve kat üstünde.

alexa nedir, alexa da yükselme, siteyi alexa ya ekleme, alexa widget işe yarar mı, web site para kazanma

Başarılı web sitelerinin yerlerini koruyabilmeleri daha zor

10.000’in altındaki bir site, 50.000’in altındaki bir siteden çok daha fazla çaba sarf etmeli yerini koruyabilmek için. Yani özetle, çok başarılı sitelerin yerlerini koruyabilmeleri çok daha zor.

Öte yandan, daha az trafikli siteler, çok küçük artışlarla (50 ziyaretçiden 150 ziayretçiye çıkmak gibi) büyük sıçrayışlar yakalayabilirler. Çünkü o sıralamada site sayısı daha azdır, rekabet daha kolaydır. Yine görsele göre açıklarsak, kırmızıdan turuncuya atlamak daha kolay, rekabet daha az zira…

Alexa, cihazlarında Alexa toolbar yüklü kullanıcıların tercihlerini yansıtır

Çok önemli bir diğer nokta, Alexa’nın yalnızca cihazlarında Alexa toolbar yüklü kullanıcıların tercihlerini yansıtması. Yani, Alexa sıralaması dediğimiz sıralama aslında tüüüüm internet kullanıcılarının sıralaması değildir.

Öneriler

  • Günlük değişimlere çok fazla takılmayın,
  • Ciddi olarak asılıyorsanız, site trafiğinizi arttırabilmek olmalı hedefiniz
  • Alexa zaten ona göre şekillenir, yeter ki yakaladığınız trafik uzun vadede sabit veya yükselen değerde olsun.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir