VII. Ulusal obezite kongresi

İstanbul obezite kongresi

Türkiye Obezite Araştırma Derneği ve Türk Diyabet ve Obezite Vakfı tarafından bu yıl gerçekleştirilecek olan VII. Ulusal Obezite Kongresi 8-11 Aralık 2016 tarihleri arasında Steigenberger Hotel Maslak– İstanbul’da yapılacaktır.

obezite ölçüm, obezite doktoru diyetisyen

Kongre ile ilgili detaylara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. İlgilenenlere duyurulur.

[button-green url=”http://www.obezitekongresi.org/?p=davet” target=”_blank” position=”center”]VII. Ulusal obezite kongresi DETAYLARI[/button-green]

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) şişmanlığı; ‘‘sağlığı bozacak ölçüde yağ dokularında anormal ve aşırı miktarda yağ birikmesi’’şeklinde tanımlamıştır. Obezite günümüzde gelişmiş ve özellikle gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır.

Obezite ile mücadele genelde pek çok hastalıkla mücadele demektir. Obezite, kalp damar hastalıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, bazı kanser türleri, solunum sistemi hastalıkları, kas-iskelet sistemi hastalıkları vb. pek çok sağlık sorunlarının oluşmasına zemin hazırlamakta, sonuçta yaşam kalitesi ve süresini olumsuz yönde etkilemektedir; bu nedenle obezite ile mücadele etmek ülkemizin geleceği için çok önemlidir.

Obezite oluşumunun önlenmesi için sağlıklı besin seçimi, fiziksel aktivite teşviki, hamilelik öncesi ve hamilelik süresince bireylerin sağlık kontrolü, erken çocukluk, okul çağı dönemi ve adölesanlarda beslenme ve fiziksel aktiflik durumu takibi yapılmalıdır. Ayrıca bireylerin genetik yatkınlıkları-hormonal bozuklukları, psikolojik durumları ya da kullandıkları bazı ilaçlar obezitenin önlenmesinde takip edilmesi gereken konular arasında yer almaktadır.

http://www.obezitekongresi.org/images/header1.jpg

Günümüzde bariatrik cerrahi, morbid obez hastalar başta olmak üzere obezite sorunu yaşayan tüm hasta gruplarında ağırlık kontrolünün sağlanması ve sürdürülmesinde en etkili yöntemlerden biri haline gelmiştir. Kongremiz kurs programları kapsamında, bariatrik cerrahi boyunca izlem ve diyet ile ilişkili uzun ve kısa süreli komplikasyonlar, besin desteği ve diyetler,  beslenme programının belirlenmesi ve değerlendirilmesi, ekibin önemi, öncesi ve sonrası beslenme programları vb konular yer alacaktır.

Obezite tedavisinde tek başına kalori kısıtlaması ve fiziksel aktivite arttırımı yeterli değildir. Son yapılan çalışmalar öğün tüketim saatleri ve fiziksel aktivite zamanlarının da kilo kontrolünde etkin olduğunu bildirmektedir.

Obezite ve obezite ilişkili hastalıklar ile  mücadelede son gelişmeleri takip edebilmek ve bu konuda neler yapabileceğimizi değerlendirmek amacıyla düzenlediğimiz kongremize katılımınızı ve katkılarınızı bekliyor, hep birlikte başarılı bir kongre geçirmemiz dileği ile sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir