Varislerle mücadele!

bacak varis, endovenöz lazer ablasyonu

Toplardamarın görevi kirli kanın kalbe götürülmesini sağlamaktır. Yer çekimine aykırı kirli kanın toplanması için bir vakum vazifesi görerek vücuda faydalı olan toplardamar hareketsiz kasların zamanla yavaşlayarak esnek olması ile kirli kan yer çekimine karşı koyamayarak damarlar içerisine sızmaya başlar.

Bir süre sonra bacaklarda damarlar belirgin hale geçer. Bu hastalığa varis adı verilmektedir.

Varisler büyük varis, orta varis ve kılcal varis olmak üzere üç gruba ayrılmaktadır.

Kılcal varisler

Kılcal varisler bacakta fark edilen damarlar şeklinde olur.

Orta varisler

Orta variste bu damarlar hafif çıkıntılara neden olarak göze çarpmaktadır.

Büyük varisler

Büyük varisler ise en tehlikeli ve tedavisinin zaman aldığı varislerdir. İleri derecede olan bu varis grubuna gelmeden hatta fark edildiği gibi tedavi olmak en akılcı yöntemdir. Bu yüzden sizlerden de varisler ile ilgili yapılacak tedaviler arasından en doğrusunu yapabilmek adına bu tarz çalışmaları en doğru şekilde yapmanız gerekmektedir. Diğer türlü rahat bir şekilde tedaviyi gerçekleştiremeyebilir ve tedavi de başarısız olabilecektir.

Ayakta çok kalındığında ağrı oluşması bacakların varisli olmasıyla alakalı bir durumdur. Varis belirtileri arasında en önemli olanı ayakta çok kalındığında bacak kasılması ve ağrı oluşmasıdır. Ayrıca bacakta kılcal şekilde ve yeşil renkli damar görüntüsünde olmasıyla fark edilir.

Varisten korunmak

Varis olmamak için düzenli spor yapılması ve günlük en az yarım saat yürüyüş yapılması önerilmektedir. Özellikle ağrıyan varisler, bu tedaviden sonra eski sağlığına dönmektedir. Fakat varis genetik olarak geçtiği kadar yaşam şekillerine göre de etkilenmektedir. Bu nedenle bacak sağlığı çok önemlidir. Vücudun ağırlığını taşıyan bacakların bakımlı olması şarttır. Yapılacak yürüyüşler, egzersizler ve çeşitli spor dalları bacak kaslarını çalıştırmakta ve varis oluşmasını engelleyecek şekilde kapakları kuvvetlendirmektedir.

Varisten korunmak için bol bol yürüyüş yapmak, doğal besinlerle dengeli ve düzenli beslenmek çok önemlidir.

Varis tedavisi endovenöz lazer ablasyonu ile hastalara kolay uygulanan ve bu nedenle çok tercih edilen bir tedavi yöntemidir.

Asıl Haber

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir