“Üryani eriği”ni daha önce duydunuz mu?

üryani eriği

Ülkemiz binlerce farklı meyve türünün yetiştirilebildiği adeta bir cennet, üryani eriği (Kastamonu eriği) de bu meyvelerden bir tanesi…

Sadece Kastamonu yöresinde yetiştirilen çok özel bir meyve üryani eriği (Kastamonu eriği). Hatta o kadar özel ki ömrü uzattığına bile inanılıyor. Kastamonu’nun Daday ilçesinde, dedesinin 110 yaşına kadar yaşamasının sırrını üryani eriği (Kastamonu eriği)’ne bağlayan İrfan Özdemir 10 dönüm arazide bu ürünü yetiştirmeye başladı.
Meydan köyünde yaşayan 55 yaşındaki İrfan Özdemir, 5 yıl önce hayatını kaybeden dedesi Ahmet Özdemir’in 110 yaşına kadar yaşadığını ve dedesinin yaşadığı dönemde uzun yaşamasının sırrını soranlara “üryani eriği (Kastamonu eriği) yemek” dediğini söylüyor. Ayrıca

Dedem her sabah bu erikten avuç dolusu yerdi. Bedeni zinde tutan bu ürün sayesinde annem 80 yaşında olmasına rağmen hala dinçliğini koruyor. Erik fidanlarını dikmemde bana yardımcı oluyor ve ilerleyen yaşına rağmen çapa yapmakta hiç zorlanmıyor, diye de ekliyor.

üryani eriği

Buna inanmamak elde değil çünkü üryani eriği (Kastamonu eriği) tam bir B vitamini deposu ayrıca farklı lif yapısıyla bağırsakları yumuşatması, sindirimi kolaylaştırması, beden ve zihin yorgunluğunu gidermesiyle de uzmanlar tarafında tavsiye edilen bir meyve. Vücuttaki zararlı maddelerin atılmasına ve böbreklerin çalışmasına yardımcı olan üryani eriği (Kastamonu eriği), aynı zamanda kansızlığa da iyi geliyor.

Bu inanılmaz meyve olgunlaştıktan sonra toplanıp elde tek tek kabuğu soyularak çam tahtaların kokusunu içine çekerek kurutuluyor. Kurutulmuş olarak tüketildiği gibi önceden suda bekletilerek elde edilen kıvamlı suyu içilerek veya kompostosu yapılarak da tüketilebiliyor. Pelverdesi ve pestili de yapılan üryani eriği (Kastamonu eriği) her öğünde tüketilebilir.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir