Ürettiği ‘diyet midye’ ile siparişlere yetişemiyor!

Manisa Yunusemre Diyet Midye Dolma (2)

Yunusemre ilçesinde 30 yıl öncesinde küçük bir tepside köşe başlarında midye satışı yaparak sektöre giren, evli ve 4 çocuk babası Nebi Takak, 2006 yılında küçük bir dükkan açtı. Takak, bir buçuk yıllık süreçte dükkanını büyüttü.

İki katlı iş yerine geçen Takak, midye dolmayı kendisi imal etmeye başladı. Takak, bir müşterisinin tavsiyesi üzerine ‘diyet midye’ üretme kararı aldı. Diyet yapanların kullandığı basmati türü pirinç ile 3 ay önce midye üretimine başladı. Yağ, tuz, baharat, basmati pirinç ve su karışımıyla yaptığı diyet midye, kısa sürede ilgi gördü.

Manisa Yunusemre Diyet Midye Dolma (2)

İlk biz yaptık

Sipariş yoğunluğu nedeniyle diyet midye üretimine yetişemediğini söyleyen Takak,

Yaptığım araştırma sonrası, basmati türü pirinç kullanarak diyet midye yaptım. Herkes çok beğendi. Talepler gelmeye başladı. Artık siparişlere yetişemez oldum. Benim şekerim var, bu yüzden midye yiyemiyorum, diyen müşterilerimiz de artık diyet midye yemeye başladı. Normal midye kilogram fiyatı 40 ₺. Diyet midyenin ise maliyeti biraz daha farklı. Sipariş üzerine olduğu için kilogramını 50 ₺’den satıyoruz. Yapım aşaması yaklaşık 2 saatimizi alıyor. Diyet midyeyi, Türkiye’de ilk kez biz yaptık, dedi.

Basmati pirinç

Basmati pirinç, başka bir pirinç türü olan yasemin pirincini andırmakla beraber daha hafif bir aromaya sahiptir. Beyaz ve kahverengi olmak üzere iki türü bulunan basmati pirinç, glisemik indeksi oldukça düşük bir pirinç türüdür. Bu yüzden Diyetisyenler tarafından önerilir. Pişerken kendi boyutunun iki katı kadar uzayabilen tek pirinç türü olarak da bilinmektedir.

Yetişirken istediği bol suyu pişerken de ister. Bu yüzden normal pirinçlerle pilav yaparken kullanılan su miktarından daha fazla suya ihtiyaç duyar. Bol suyla pişmesine rağmen bile piştikten sonra tane tane kalır.

[toggle title=”DHA, Memurlar.net”]https://www.memurlar.net/haber/808324/urettigi-diyet-midye-ile-siparislere-yetisemiyor.html[/toggle]

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir