Uçakta tıbbi müdahale tartışması: “Teşekkür dahi edilmiyor!”

Havacılık Tıbbı Derneği Başkanı olan Psikiyatri Uzman Prof. Dr. Muzaffer Çetingüç, havayolu şirketlerinin doktorları motive edecek önlemler alması gerektiğini belirtti.

sağlıkta şiddet

HaberTürk yazarı Prof. Dr. Temel Yılmaz‘ın 18 Mart Cumartesi tarihli yazısında gündeme getirdiği THY uçaklarında hastalanan yolculara müdahale eden doktorlara uçak şirketleri tarafından teşekkür dahi edilmediğine ilişkin eleştirisi, tartışma yarattı.

Havacılık Tıbbı Derneği Başkanı olan Psikiyatr Uzman Prof. Dr. Muzaffer Çetingüç, havayolu şirketlerinin doktorları motive edecek önlemler alması gerektiğini belirterek,

Doktorlara bilet ücretinde indirim, business class ağırlaması, pas bilet, CIP ayrıcalığı gibi motivasyonlar sağlanabilir, önerilerinde bulundu.

iş yaşamında beslenme, işte diyet, ofis zayıflama

Uçakta tıbbi yardımda bulunma hakkında bilgilendirme

Uçak yolculuğunda hastalanan yolculara tıbbi yardım vermenin ciddi bir ihtiyaç olduğunu belirten Prof. Dr. Çetingüç, istatistiklerin uçakta hekimlerin yarıdan çoğunun çağrılara yanıt vermediğini gösterdiğini söyledi.

Doktorların branş dışında bir kişiye destek olurken yanlış yapma ihtimali karşısında mahkemelik olmaktan çekindiğini ifade eden Çetingüç,

İkincisi, müdahale 10 dakikada bitmiyor. Hastaya bir şey olursa ineceği meydanda bu sefer ifade veriyorsun ve hukuki süreçle uğraşıyorsun. Üçüncüsü, kıtalar arası uçuş yapıyorsun, okyanus üzerinde bir hastalık söz konusu, uçak başka meydana yönlendirildi, doktor olarak sen de onunla iniyorsun. Motive edici bir şey olsa doktorumuz da mutlu olur. Ama anlaşılan o ki böyle inceliklere gerek görülmüyor, dedi.

gebelik zehirlenmesi, bebek, hamile, gestasyon, preeklampsi

Önce saygınlık…

THY’nin dört yıl öncehekim yolcular için başlattığı Smiling Doctors programını da eleştiren Çetingüç,

Bir defalığına 5.000 mil puanı vaat edilmişti. Böylesine zor koşullarda hekimlerden talep edilen kalifiye hizmetin karşılığı bu kadar ucuz olmamalıydı. American Airlines uçuşta kötüleşen bir hastaya müdahale eden hekime 80.000; Alaska Airlines 20.000 mil puanı hediye ediyor, diye konuştu.

Türk Tabipleri Birliği Yüksek Onur Kurulu Üyesi Dr. Ali Çerkezoğlu ise hekimin her koşul ve ortamda hekimlik bilgisini insan yararına kullanmasının görevi olduğunu ve hiçbir gerekçenin bunun önüne geçemeyeceğini kaydederek, şunları ifade etti:

Doktorlar sırf görevinin gereğini yerine getirdiği için mağdur duruma düşürülüyor. Zaman zaman hekimler haksız yere suçlu duruma düşürülüyor. Bunun sonucu olarak da hekimler de ‘çekinik, defansif tıp tavrını’ uyguluyor. Çerkezoğlu, Hekimlerin uçakta yapacağı tıbbi müdahale için para almasını değil saygınlık görmesini istiyoruz dedi. Konuyla ilgili Türk Hava Yolları ise herhangi bir açıklama yapmadı.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir