Tuvalet kağıtları suları kirletiyor

tuvalet kağıdı, kabızlık, ishal, sindirim, boşaltım

Healthline’ın haberine göre, ABD’nin Florida Üniversitesi’nden araştırmacılar, Amerika kıtası, Batı Avrupa ve Afrika’da satılan tuvalet kağıtlarıyla ABD’deki atık su arıtma tesislerinden elde edilen örnekleri inceledi. Araştırmacılar tuvalet kağıdı örneklerinin incelenmesinde PFAS’a dönüşen bileşiklerden olan ve kanserojen etkiye sahip polifloroalkil fosfat (diPAP) tespit etti.

Bu kapsamda araştırmacılar tuvalet kağıtlarında belirlenen diPAP’ın, ABD ve Kanada’da görülen diPAP’ın yaklaşık %4’üne, İsveç’te %35’ine ve Fransa’da ise %89’una karşılık geldiği sonucuna ulaştı.

Araştırmacılar, ABD atık su sistemlerine PFAS’ın kozmetik, tekstil, gıda ambalajı veya diğer kaynaklardan girdiğine işaret etti. Bazı üreticilerin tuvalet kağıdı imalatının bazı süreçlerinde PFAS kullandığı kaydediliyor. New York merkezli Doğal Kaynakları Koruma Merkezi’nde görevli Dr. Katie Pelch de PFAS’ın içme suyuna karışmasının insan sağlığı için riskli olacağı uyarısında bulundu.

Pelch, yer altı suyunun tarımda da kullanıldığına dikkati çekerek bitki ve tarım ürünlerinin de bu kirlenmeden etkileneceğini kaydetti. Araştırmanın sonuçları, Amerikan Kimya Derneği (American Chemical Society) dergisinde yayımlandı.

aa.com.tr/tr/saglik/arastirma-pfas-iceren-tuvalet-kagidi-atiklari-yer-alti-sularini-kirletebilir/2835560

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir