Türkomp, 645 besine ilişkin veri sunuyor

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan TürKomp internet sitesinden Türkiye’de üretilip tüketime sunulan, işlenmiş-işlenmemiş besinlere ait enerji değerlerine ve besin ögelerine ulaşılabiliyor.

Türkiye’nin ilk besin kompozisyon veri tabanı olan turkomp.gov.tr, Tarım ve Orman Bakanlığı, TÜBİTAK MAM ve Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen Ulusal Gıda Kompozisyonunun Belirlenmesi ve Yaygın Sürekli Paylaşım Sisteminin Oluşturulması Projesi kapsamında oluşturuldu.

Türkiye coğrafyasında üretilen ve tüketilen, işlenmiş-işlenmemiş besinlere ait enerji değerlerini ve besin ögelerini içeren site, Türkçe ve İngilizce hizmet veriyor. TürKomp’ta, 14 besin grubundan 645 besin ve 100 besin bileşenine ait 63.000 civarında enerji ve besin ögeleri verisi bulunuyor.

Sitede tüm örneklem ve analizlerde geriye doğru izlenebilirlik sağlanırken besine, bileşene ve beslenme şekline göre arama yapılabiliyor. Ayrıca besinleri karşılaştırma özelliği ve beslenme çantası uygulaması da bulunuyor:

  • Gıdaya göre aramada, istenilen maddeler, alfabetik listeden seçilerek ya da arama kutusuna yazılarak bulunduktan sonra enerji değerleri ve besin ögeleri verilerine ulaşılabiliyor.
  • Bileşenlere göre aramada, aranılan besin bileşeni alfabetik listeden belirlenerek ya da arama kutusuna yazılarak bulunuyor. Açılan sayfada aranılan bileşeni içeren besin maddeleri, içerdiği bileşen miktarına göre çoktan aza doğru sıralı olarak görüntülenebiliyor.
  • Beslenme grupları bölümünde, arama analiz sonuçlarına göre, düşük enerjili, az yağlı, yağsız, yüksek lifli ve yüksek proteinli besinlere erişilebiliyor.
  • Beslenme çantası sekmesinde, seçilen birden fazla besinin toplam enerji değerleri ve besin ögelerine ulaşılmasına imkan sağlanıyor.
  • Gıdaları karşılaştır uygulaması da seçilen iki besinin besin ögeleri ve enerji değerleri açısından kıyaslanabilmesine olanak veriyor.

TürKomp internet sitesinin mobil uygulamasının da geliştirilmesi planlanıyor.

Besin güvenliği sadece bugünümüzü değil geleceğimizi de ilgilendiriyor

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, besin konusunun bir milli güvenlik meselesi olduğunu söyledi. Üretilen buğdayı un olarak alıp ekmek yapan fırıncıyı da fırıncıdan ekmek alan tüketiciyi de göz ardı etmediklerini vurgulayan Kirişci,

Gıda güvenliği sadece bugünümüzü değil, geleceğimizi de ilgilendiriyor, dedi.

Kirişci, küresel besin ve iklim krizi, dünya nüfusundaki hızlı yükseliş dikkate alındığında, sağlıklı besin tüketiminin giderek daha fazla önem kazandığını belirterek, vatandaşların güvenilir besinlere ulaşmasını temin için tedbirler almaya devam edeceklerini bildirdi. Bakanlık olarak vatandaşlara yol gösterici olmak amacıyla çok sayıda projeyi hayata geçirdiklerine işaret eden Kirişci,

Halkın gıda konusunda sağlığını en üst seviyede korumak için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz, diye konuştu.

saglikaktuel.com/haber/turkiyede-uretilen-tarimsal-urunlerin-enerji-ve-besin-degerlerine-tek-noktadan-u-85395.htm

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir