Türkiye’nin sessiz düşmanı…

hıv, HIV, AIDS Beslenme diyet test

Uzmanlar, son yıllarda AIDS’li hasta oranındaki artışın %465 seviyesinde olduğunu açıkladı. Hasta sayısında İstanbul, Antalya, Gaziantep ve Kocaeli’nin başı çektiği ifade edildi.

İlk HIV/AIDS vakasının 1985 yılında görüldüğü Türkiye’de son yıllarda adeta HIV/AIDS sayısında patlama yaşanıyor. Resmi rakamlara göre toplam hasta sayısı 16.644. Hastaların 13.27’si erkek. Bu rakamın 2022’de 39 bini aşması tahmin ediliyor. Uzmanlara göre, son yıllarda AIDS’li hasta oranındaki artış ise yaklaşık %465 seviyesinde. Kocaeli Üniversitesi Rutin PCR Laboratuvarı Sorumlu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Sayan, hasta sayısı açısından İstanbul, Antalya, Gaziantep ve Kocaeli’nin başı çektiğini, ikinci kategoride Ankara, Adana, Diyarbakır ve Mersin’in yer aldığını belirtiyor.

Korunmasız cinsel ilişki

Korunmasız heteroseksüel cinsel ilişki nedeniyle 5.898 kişinin hastalığa yakalandığı öğrenilirken, homoseksüel ve biseksüel cinsel ilişki nedeniyle virüs bulaşanların sayısı 2.235 olarak tespit edilmiş durumda. Damar içi madde bağımlılığından 239 kişi, anneden bebeğe geçişli 151 kişi, transfüzyonundan da 90 kişi hastalık tanısı aldı. Son rakamlara göre 20-24 yaş arası erkeklerde toplam HIV/AIDS hasta sayısı 1.936 kişi. Hastalığın en çok görüldüğü yaş aralığı ise 30-39 yaş dilimi. 5.316 kişide hastalık tespit edilirken, bunların 4.202’si erkek hastalar.

Beyoğlu ve Şişli

Hastalığın coğrafi dağılımı da takip altında. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Deniz Gökengin öncülüğünde yürütülen araştırmaya göre, en çok hastalık tespiti Beyoğlu ve Şişli’de. HIV/AIDS’in en yüksek görüldüğü topluluk ‘Erkeklerle seks yapan erkekler (ESE)…’ Erkeklerle seks yapan erkeklerdeki HIV pozitif görülme oranı %13.8. Erkek seks işçilerinin %11’i bu kategoride yer alırken, erkek seks işçilerinde pozitiflik oranı %47. Seks işçisi olmayan ESE’lerde ise pozitiflik %10.

10.000 trans seks işçisi

İstanbul ve Ankara’daki “Kadın ve trans seks işçilerinin karakterizasyonu başlıklı” çalışmanın bulgularını anlatan Prof. Dr. Gökengin, “istanbul’un 29 ilçesi ve Ankara’nın 9 ilçesinde seks işçilerinin bulunduğu noktaların belirlenmesi, bulunan noktaların doğrulanması ve bu bölgelerde HIV testleri araştırması yürütüyoruz. Buna göre İstanbul’da trans seks işçilerinin tahmini sayısı 10.115 kişi. Avcılar’da 824, Beylükdüzü’nde 785, Beyoğlu’nda 2.447, Kadıköy’de 803, Şişli’de 1.190, Fatih’te 642 trans seks işçisinin olduğunu tahmin ediyoruz.

İstanbul’da kadın seks işçilerinin tahmini sayısı ise toplam 20.095 kişi. Beylikdüzü’nde 1.533, Beyoğlu’nda 2.223, Fatih’te 3.304, Küçükçekmece’de 1.003, Şişli’de 945, Tuzla’da 492, Esenyurt’ta 1.192, Bahçelievler’de 1.196, Avcılar’da 1.120 kadın seks işçisinin olduğu tahmin ediliyor. Ankara’da trans seks işçi sayısı 1.398, kadın seks işçi sayısı ise 7.558 olarak hesaplandı” dedi.

Okullarda anlatılmalı

Prof. Dr. Deniz Gökengin hastalığın önlenmesi için önerilerini şöyle sıraladı:

Türkiye, HIV tedavi ve izleminde, komşu ülkelerden daha iyi durumda ancak erken tanı acısından hizmetlerin son derece yetersiz olduğu ortada. Son birkaç yıl içinde İstanbul’da Şişli ve Beşiktaş ile Ankara’da belediye tarafından Sağlık Bakanlığı işbirliği ile anonim ve ücretsiz HIV testi ve danışmanlık hizmeti veriliyor. Anonim ve ücretsiz HIV testi hizmetinin yurtta hızla yaygınlaştırılması ve ses getirecek kampanyalarla duyurulması gerekir. Okullarda da HIV/AIDS, cinsellik, korunma konularında yaşam becerilerini de kapsayacak eğitimler müfredata dahil edilmeli.

Yaygınlaşan bir tehlike

Hacettepe Üniversitesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Serhat Ünal, Türkiye’de HIV/AIDS oranlarında patlama yaşandığına dikkat çekerek şunları söyledi:

Sorunun önüne ancak eğitimle geçebiliriz. Hastalığa karşı başlatılan eğitim ve bilinçlendirme programları sayesinde dünya genelinde 2010 sonrası bir düşüş trendi var. HIV/AIDS’e bağlı ölüm oranları son 8 yıllık dönemde global ölçekte düşüşe geçmiş durumda. Ancak tek istisna, Türkiye ve bizim olduğumuz bölge. Türkiye’de son 10 yılda hasta sayısı %465 arttı. AIDS ülkemiz için giderek yaygınlaşan bir tehlike ve adeta sessiz bir düşman…

[toggle title=”Milliyet”]http://www.milliyet.com.tr/turkiye-nin-sessiz-dusmani–gundem-2690098/[/toggle]

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir