Türkiye, obez bir ülkedir diyebiliriz!

obezite ölçüm, obezite doktoru diyetisyen

Prof. Dr. Sibel Güldiken, insanların küçük yaşlardan itibaren obezite ile ilgili bilinçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Sağlık Bakanlığı’nın sitesinde şöyle bir rakam var. Türkiye’de 6-18 yaş arası oran %10’larda. Yani 10 çocuktan bir tanesinde obezite hastalığı mevcuttur diye söyleyebiliriz. Yani Türkiye obez bir ülke kabul edilebilir çünkü kilo ve boy üzerinden bir hesabımız var. En temelden kullandığımız rakam bu. Kiloyu boyun karesine böldüğünüzde 25 ile 18 arasındaki rakamları normal kabul ediyoruz, 25 ile 30 arasındaki rakamları kilolu grubun içine sokuyoruz, 30’un üzerindeki rakamları obez kabul ediyoruz. 40’ın üzerindekiler ise ‘ölümcül obez’ dediğimiz grubun içerisine giriyor.

Kilolu gibi kabul ettiğimiz 25’in üzerinde gruba baktığımızda Sağlık Bakanlığı’nın sitesinde %65 olarak gözüküyor. Normal dediğimiz kesim %35’te kaldığı için Türkiye obez bir ülke olarak kabul edilebilir, dedi.

[toggle title=”Medimagazin”]https://www.medimagazin.com.tr/guncel/genel/tr-prof-dr-sibel-guldiken-turkiyenin-yuzde-65i-kilolu-sinifinda-11-681-83611.html[/toggle]

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir