Tunus, Bahreyn ve Singapur bayraklarının ortak özelliği!

Tunus, Bahreyn, Singapur bayrağının ortak özelliği, son günlerin merak edilen konuları arasında yer aldı. Her üç ülkenin de bayrağı kırmızı ve beyaz renkleri içerirken, yıldızın barındırdığı detay ise İslam camiasında önem arz ediyor. Peki, Tunus, Bahreyn, Singapur bayrağının ortak özelliği nedir? İşte, merak edilen o detaylar

Tunus, Bahreyn, Singapur bayrağının ortak özelliği, İslam camiası için önem arz ediyor. Kırmızı ve Beyaz detaylar dışında simgesel anlamlar da önem arz ediyor. İşte, o detaylar…

Tunus bayrağı

Tunus bayrağı

Tunus bayrağı, günümüzde kullanılan haline yakın bir görünümde ilk olarak 19. yüzyılda ortalarında kullanılmaya başlanmıştır. Ülkenin resmi bayrağı olarak da 01.06.1959 tarihinde göndere çekilmiş, 03.07.1999 tarihinde de gerçekleştirilen ufak değişiklik ile bayrak bugünkü güncel şeklini almıştır.

Bayrak, kırmızı bir zemin üzerine oluşmakta olup, bayrağın tam ortasında beyaz bir daire bulunmaktadır. Beyaz dairenin içerisine ise kırmızı renkte hilal ve beş köşeli yıldız konumlandırılmıştır. Bayrakta kullanılan hilal ve yıldız İslamiyetin simgesi olarak kullanılmakta olup, kırmızı renk ülkenin bir dönem bağlı bir vilayeti konumunda olduğu Osmanlı İmparatorluğu döneminde gerçekleştirilen direnişi ifade etmektedir.

Bayrakta yer alan hilal, 1999’a kadar kullanılan bayrakta daha kısa bir görünüme sahipken, bu tarihte yapılan değişiklik ile hilalin uç kısımları biraz daha uzatılmıştır.

Bahreyn bayrağı

Bahreyn bayrağı

Bahreyn’in ulusal bayrağında kırmızı zemin üzerinde, sol yanında beş üçgen çıkıntı bulunan beyaz kısım bulunur. Beyaz kısmın kırmızı tarafın içine giren her bir çıkıntısı İslam dininin beş şartından birini simgeler. Zemin rengi kırmızı tarih boyunca İran liman kentlerinin geleneksel rengi olmuştur.

Bilinen ilk Bahreyn bayrağı tamamen kırmızı olmasına rağmen, daha sonraları beyaz bölümde daha fazla üçgen çıkıntı bulunan modellerde ortaya çıkmıştır. 2002 yılında İslam’ın beş şartını sembolize etmesi göz önünde bulundurularak bu üçgenlerin sayısı yasal olarak belirtilmiştir.

Singapur bayrağı

Singapur bayrağı

Singapur ülkesinin bayrağı, zemin kırmızı (üstte) ve beyaz olmak üzere iki eşit yatay şeritten oluşmaktadır. Kırmızı şeridin gönder tarafında arkası gönder tarafına doğru olan beyaz bir hilal ve o hilalin ucunda daire şekli oluşturmuş beş adet beş köşeli beyaz yıldız bulunmaktadır.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir