TDD, Diyetisyenlere sevindirici haberi verdi

Tarz Dans, cocuk balesi, bale, ballet, kids, dans okulu, dans kursu, bale okulu, bale kursu, en iyi bale okulu, izmir, aydin, en iyi bale kursu, salsa, bachata, tango, moden dans, hip hop, pole dans, direk dansi, oryantal, roman, zeybek, dügün dansi, il

Beşeri tıbbi ürünlerin tanıtım faaliyetleri hakkındaki yönetmelikte değişiklik yapıldı!

Değerli Meslektaşlarımız,
Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanlığı tarafından 03.07.2015 tarih ve 29405 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Beşeri Tıbbi Ürünlerin Tanıtım Faaliyetleri Hakkındaki Yönetmelik’te

  • hekim,
  • diş hekimi ve
  • eczacı haricindeki Sağlık Mensuplarına herhangi bir BESLENME ürününün tanıtımının yapılamayacağı, tanıtım malzemesinin verilemeyeceği belirtilmiştir.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nca 3 Temmuz 2015 tarih ve 29405 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Beşerî Tıbbi Ürünlerin Tanıtım Faaliyetleri Hakkında Yönetmelik’te Tanımlar kısmındaki Madde 4c, 4ç, 4ı, 4k, 4m, Tanıtım Kapsamı kısmında Madde 5-1, 5-2a, 5-2c, Tanıtım ilke ve esasları kısmında Madde 6-2, 6-8, Bedelsiz numune kısmında ise Madde 9’da belirtilen meslek grupları içinde diyetisyen bulunmamaktadır.

Bu yönetmeliğin uygulanmasıyla diyetisyen, beslenme ürünleri hakkında bilgi sahibi olma hakkından yoksun bırakılmış, meslektaşlarımız açısından da uygulamada da sıkıntılara yol açmıştır.

TDD, Türk diyetisyenler derneği, türkiye diyetisyenler derneği

Görevi 8 Aralık 2015 tarihinde devralan yeni Türkiye Diyetisyenler Derneği Yönetimi’nin girişimleri sonucunda bu olumsuz durum Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanlığı’nda Akılcı İlaç Kullanımı ve İlaç Tedarik Yönetimi Dairesi’ne iletilmiştir. Yapılan girişimler ve görüşmeler sonucunda başvurumuz Akılcı İlaç Kullanımı ve İlaç Tedarik Yönetimi Dairesi tarafından tekrar değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme sonucunda TDD’nin ve diyetisyenlerin konuya ilişkin bildirimleri yerinde bulunmuş ve yönetmelikte düzeltme yapılmasına, yönetmelikte Tanımlar kısmındaki Madde 4c, 4ç, 4ı, 4k, 4m, Tanıtım Kapsamı kısmında Madde 5-1, 5-2a, 5-2c, Tanıtım ilke ve esasları kısmında Madde 6-2, 6-8, Bedelsiz numune kısmında ilgili bölümler ve maddelerinde diğer meslek gruplarının yanına diyetisyenin de eklenmesine karar verilmiştir.

Bu gelişmelerden sonra TDD Yönetim Kurulu Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı ile görüşmek için randevu istemiş, istenen randevunun kabul görmesi neticesiyle 03.02.2016 tarihinde TDD Yönetim Kurulu Üyeleri ve dernek üyelerimizden oluşan heyet Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Sayın Doç.Dr. Osman Arıkan NACAR‘ı makamında ziyaret etmiştir. Sayın NACAR ile yapılan görüşmelerde TDD olarak mesleğimiz adına teşekkürlerimiz iletilmiştir.

sağlık bakanlığı diyetisyen

Yeni düzenlenen “Beşeri Tıbbi Ürünlerin Tanıtım Faaliyetleri Hakkındaki Yönetmelik” TC Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanlığı tarafından Sağlık Bakanlığı’na gönderilmiş, ilgili aşamaları geçtikten sonra Başbakanlık Mevzuat Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü uzman incelemesinden geçerek Resmi Gazete yayımlanmak üzere sıraya alınmıştır. Ancak bilindiği gibi mayıs ayında bir hükümet değişikliği yaşanmış, 24 Mayıs 2016’da 65. Hükümet kurulmuştur. Hükümet değişikliği ile Sağlık Bakanı, Sağlık Bakanlığı’ndaki bazı üst düzey yöneticiler de değişmiştir. Bu sırada Resmi Gazete yayımlanmak üzere sırada bekleyen “Beşeri Tıbbi Ürünlerin Tanıtım Faaliyetleri Hakkındaki Yönetmelik” de yayımlanmak üzere sırada bekleyen diğer tüm kamu kurumlarının yönetmelikleriyle beraber uygulamalar gereği (Yönetmeliği yeni Sağlık Bakanı, Müsteşar, Müsteşar Yardımcıları, Kurum Başkanlarının tekrar gözden geçirilerek imzaya açılması için) yönetmeliklerin düzenlendiği Bakanlıklara iade edilmiştir. Son alınan bilgilere göre de Sağlık Bakanı ilgili yönetmeliğin değişikliklerin yapılması, genişletilmesi ve yeniden çalışılması için Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanlığı’na geri göndermiştir.

Bu çalışmaların başladığı günden bugüne kadar aşamada Meslektaşlarımız açısından haksız uygulamanın giderilmesi sürecinde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanlığı’na ve Akılcı İlaç Kullanımı ve İlaç Tedarik Yönetimi Dairesi’ne olumlu ve yapıcı yaklaşımlarından dolayı teşekkür ederiz. Ayrıca Beşeri Tıbbi Ürünlerin Tanıtım Faaliyetleri Hakkındaki Yönetmelik’te meslektaşlarımızın hakları ve yetkileri açısından haksızlığın giderilmesi için yapılan çalışmalarda TC Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanlığı’na bizzat yazılı başvuru yaparak diyetisyenlerin enteral ve parenteral ürünler hakkında ilgili yayınları ve belgeleri görme, bilgilenme, kıyaslama ve yorum yapma olanağına sahip olmaları yönünde yazılı desteğini veren

  • KEPAN (Klinik Enteral Parenteral Nütrisyon Derneği) YÖNETİM KURULU ÜYELERİNE,
  • TDD Yönetimine gönüllü olarak katkı veren değerli meslektaşlarımız Dyt. Ali TUZLALI, Dyt. Zehra KELAT’a teşekkür ederiz.

TDD Yönetim Kurulu

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir