TDB: “İşsiz diş hekimleri!”

diş hekimi, diş doktoru, ağız ve diş sağlığı, dişçi, diş diyetisyen

Türk Dişhekimleri Birliği Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası sebebi ile yayımladığı basın açıklamasında diş hekimliğinde insan gücü planlamasını ele aldı.

Türk Dişhekimleri Birliği görüşüne göre; geçmiş 10 yılda olduğu gibi gelecek 10 yılda da yeni fakülteler ve kontenjan artırımlarının olması durumunda, 2028 sonrası için tam bir felaket tablosu ile karşı karşıya kalınacak. TDB yaptığı açıklamada artan diş hekimliği fakültelerinin diş hekimi sayısındaki artışı hızlandıracağı ve bunun da diş hekimliği mezunlarında işsizlik yaratacağının altını çizdi.

Diş hekimliği fakültelerinin açılması ile ortaya çıkacak tabloyu öngören TDB yaptığı açıklamada şu bilgileri kaydetti:

2018 yılından itibaren diş hekimliği fakültelerine öğrenci alınmasının durdurulması ve mevcut öğrencilerin beş yıl içinde mezun olması durumunda 2022 yılına kadar 20.450 diş hekimi mezun olacaktır. Toplam diş hekimi sayısı bu durumda 50.622 olacak ve bir diş hekimine düşen nüfus 1673 olacaktır. 2018 yılından sonra yeni bir fakülte açılmadansa ve eğitime başlamamış fakültelerin eğitime başlarsa 2028 yılında ülkemizdeki diş hekimi sayısı 90.000’i aşacaktır. O günkü tahmini TUİK verilerine göre Türkiye nüfusu 88.645.000 civarında olacak ve diş hekimi başına düşen kişi sayısı 970 olacaktır.

Türk Dişhekimleri Birliği öngördüğü tabloya istinaden 10 yılda işsiz diş hekimleri olacağına ve başka mesleklerde çalışan diş hekimlerinin ortaya çıkmasının kaçınılmaz olduğuna dikkat çekiyor.

[toggle title=”Medimagazin”]https://www.medimagazin.com.tr/dis-hekimi/genel/tr-tdbden-onumuzdeki-10-yil-icin-felaket-senaryosu-issiz-dishekimleri-3-24-79322.html[/toggle]

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir