Taşeronda son durum ne?

Taşerona kadro 2017

Taşeron işçilere, yeni dönemde devleten garantili iş! Kamuda taşeron şirketlerin elemanı olarak görev yapan 817.000 civarında işçiye kadro müjdesi hayata geçiyor.

Çalışmalar tamamlanmak üzere, düzenleme için geri sayım başladı. Taşeron işçiler yeni dönemde devletin elemanı olacak. Maaşları, emeklilik hakları, tazminatları garantiye alınacak..

Edinilen bilgiye göre; yeni sistem için masada şu formüller bulunuyor:

Performans

* Taşeron çalışanlar ile bir özel hukuk sözleşmesi yapılacak. Böylece taşeron işçiler, kamuda özel statülü sözleşmeli personel ya da 4/E’li sözleşmeli personel kadrosuna geçmiş olacak.
* Sözleşmeler 3’er yıllık olacak. Çalışan ile sözleşme yapılmasında ve yenilenmesinde performans kriteri öncelikli olarak düşünülecek. Güvenlik ve arşiv taramaları mutlaka yapılacak.

Çakılı kadro

* Düşünülen konular arasında, Kamu İhale Kurumu ya da Maliye Bakanlığı bünyesinde bir birim oluşturularak taşeron işçilerin buraya bağlanmaları var. Buna alternatif olarak da Bakanlar Kurulu kararı ile yeni bir kamu şirketi kurulması da düşünülüyor ancak bunlar konusunda henüz karar verilmedi.
* Taşeron çalışanların patronu devlet olacak. Böylece maaş, kıdem tazminatı ve emeklilik haklarına garanti gelecek. Aynı zamanda hepsi diğer kamu görevlileri gibi memur sendikalarına üye olabilecek. Bu arada kadro çakılı olacak.
* Kadro çalışmaları sırasında öne çıkan bir başka görüşe göre ise asıl işi yapmayan (temizlik, yemek, güvenlik gibi) elemanlarla sözleşme yapılması, imza yetkisini kullanan, ve asıl işi yapan personelin ise kadroya geçirilmesi de alternatifler arasında. Bunlar için bir sınav yapılması da masada…

[toggle title=”Medi Haber”]https://www.medihaber.com/guncel/taseron-iscilere-yeni-donemde-devleten-garantili-is-h5298.html[/toggle]

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir