(TARTIŞMA) Diyetisyenlerin özür borcu var

diyet dikkat, zayıflama uyarı

Web üzerinden araştırma yaparken yine diyetisyenlere yönelik bir suçlama ile karşılaştım. Haber geçen yıl yaşanmış, buyrun:

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, alanında ehil olmayan kişilerin uzman kimliğiyle gıdada bilgi kirliliğini tetiklediğini belirtti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Bilinçli Sağlıklı Yaşam Dergisi’nde yer alan açıklamasında, gıda konusunda yapılan yanlışları ve vatandaşları paniğe sevk eden açıklamaları eleştirdi. Bakan Eker,

Birileri medya yoluyla gıda konusunda kamuoyunda olumsuz bir algı oluşturmaya çalışıyor. Örneğin radyoloji uzmanı çıkıp konuşuyor. Uzman olmayan kişiler bu bilgiyi nereden almış, kim vermiş ona bu hakkı, nereden öğrenmiş bu gıda ile ilgili bilgiyi. Bu tür beyanlarla kamuoyunda panik havası oluşuyor, dedi.

Bakan Eker, bakanlık olarak piyasada satışı bulunan her ürünün titizlikle incelendiğinin altını çizerken, raflardaki her ürünün içeriğinin kontrol edildiğini ve etiketinde yazanın dışında veya bir içeriğe sahip olan ürünleri de teşhir ettiklerini ve ceza verdiklerini, düzenlemelere uygun davranmayan firmalara yapılan uyarıların sonrasında düzelme olmazsa cezaların da arttığını anımsattı. Eker,

Bu tür uygulamalarla gıda ile ilgili tüketicilerimizin hak ve menfaatlerini koruyoruz, diyerek kamuoyunun doğru bilinçlenmesi için medyanın da önemine, medyanın katkı ve desteği olması gerekiyor. Doğru şekilde bilgilenme çok önemli. Tek başına tüketicinin menfaatleri değil, aynı zamanda sağlığıyla ilgili ciddi problemlere neden olabilir. Tüketici için şehirlerde enformatik kirlilik tehlikesi artıyor. Bu da başka bir sorun oluşturur. Tüketicinin kafası karışıyor, sözleri ile dikkat çekti.

Bilgi kirliliği konusunda doktorların ve diyetisyenlerin açıklamalarının çok etkili olduğunu belirten Bakan Eker,

Örneğin bir dönemler yumurtanın kalp ve damar hastalıklarını artırdığı ve kolesterolü yükselttiği söylenerek, vatandaşın en ucuza ulaştığı yumurta tüketiminin azaltılmasına neden olundu. Son yıllarda ise geçmiş yılların aksine yumurtanın masum olduğu açıklanıyor. Yumurtanın kolesterolü yükseltmediği söyleniyor. Bazı doktorların ve diyetisyenlerin yumurtaya da bir özür borcu var, diye ekledi.

Sağlık Aktüel

[alert-note]Haberle alakalı diyetisyen ve adaylarının değerleri katkı ve yorumlarını bekliyoruz.[/alert-note]

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

4 Yorum

  1. sonuçta beslenme bilimi bu sürekli güncellenen bilgiler var. elimizdeki bilginin aksini nasıl söyleyebiliriz? yumurtanın KVH olanlar için sağlıklı olduğunu hissediyorum cümlesini bir diyetisyen nasıl kurabilir?

  2. diyetisyen olduğumuz için özür dileriz

  3. atamaya gelince diyetisyen yok, gıdada uzman kim diyince diyetisyen yok; bilgi kirliliği ve özür diyince hemen diyetisyen !!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir