(TARTIŞMA) Diyetisyenlere ağır darbe!

mumya, babil, eski mısır,

Mısır mumyasından diyetisyenlere ağır darbe: Kalbimiz 3 bin yıldır tekliyor!

Beslenme uzmanları ve diyetisyenlerin kalp sağlığı ve modern yaşam tarzı arasında kurdukları ilişkiye büyük darbe: 3 bin 200 yaşındaki Mısır mumyası da kalp hastalığından mustaripmiş.
Uzmanlar şaşkın…

Zira modern zamanlardan binlerce yıl önce yaşayan insanlarda damar tıkanıklığı oranının, bu hastalıkların günümüz insanında görülmesi oranıyla eşit oranda olduğu görüldü.2008 yılında Kaliforniyalı kardiyalog Greg Thomas, başka bir kardiyolog arkadaşı olan Adel Allam of Al Azhar ile Kahire’deki Mısır Eski Eserler Müzesi’ni gezerken 3 bin 200 yıl önce yaşayan Kral Merneptah’ın mumyasını gördü.

The Guardian’da yer alan habere göre, ikili, kralın kalp damarlarının tıkanıklığı hastalığından mustarip olduğunu okuduklarında, ilkin bu işte bir yanlışlık olduğunu düşündü. Kalp-damar tıkanıklığının nedenleri arasında

  • obezite,
  • sağlıksız diyet,
  • sigara içmek ve
  • egzersiz yapmamak gibi faktörler sıralanıyor.

mumya-kalp-hastaKardiyalog Thomas, mumyalar üzerinde yürüttüğü araştırmanın sonuçları şaşırtıcıydı. Zira modern zamanlardan binlerce yıl önce yaşayan insanlarda damar tıkanıklığı oranının, bu hastalıkların günümüz insanında görülmesi oranıyla eşit oranda olduğu görüldü. Son araştırmaya kadar, kalp damar tıkanıklığının ana sorumlusu olarak modern yaşam tarzı görülüyordu. Thomas ise

Bu sonuçlar kalp damar tıkanıklığının asıl nedenini araştırmamızı sağlayacak, diyor.

Araştırmaların Peru’ya, Moğolistan’a, Güneybatı Amerika’ya ve Kuzey Pasifik’e taşınmasıyla modern zamandan önce yaşayan insanlarda da bu hastalığın yaygın olduğu görüldü. Washington Üniversitesi’nden George Martin, çalışmanın insanların bu sorunlarla binlerce yıldır karşılaştığını gösterdiğini söylüyor.

mumya-kalp

Mumyalar niçin kalp hastası oldu?

Çalışmanın sadece akademik alanda değil sağlık alanında da önemli bir yeri var.

Dünya çapında en çok görülen kalp hastalığı olan damar tıkanıklığı, her yıl binlerce kişinin ölümüne neden oluyor. Çalışmalarını genişletmeye devam eden araştırmacılar, mumyaların kalp hastalıklarının asıl nedeni gibi daha birçok sorunun cevapsız kalmaya devam ettiğini söylüyor. Lakin, araştırmacılar bu kalp hastalıklarının henüz keşfedilmemiş bir nedeni olduğunu düşünüyor. Thomas

Bence hastalığı anlamamızı engelleyen kaçırdığımız bir şey var. Asıl heyecan verici olan bu. Bir değişiklik yapabiliriz. Gerçekten dünyada bir değişiklik yapabiliriz, diyor.

Araştırmacıların büyük şaşkınlık yaşaması hayli doğal, zira beslenme uzmanları da doktorlar da kalp damar sağlığı için temel şart olarak sağlıklı beslenme ve zinde yaşam tarzını öne çıkarıyor.

Medikal Akademi

[alert-announce]Haberle ilgili yorumlarınızı lütfen YORUM kısmına yazınız[/alert-announce]

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

3 Yorum

  1. Mumyalanmışsa demekki çok büyük bir rütbesi vardır yani adam her istediğini yemiş yatmış . O zamanki halkın sağlık durumunu göstermez bence ..

  2. kardiyologlar düşünsün yahu bize ne 🙂

  3. bence mısır mumyalarının yaşam tarzı dönemin halkının genel beslenme tarzını yansıtmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir