(TARTIŞMA) Beslenme uzmanı mı diyetisyen mi?

beslenme ve diyet unvanları

Merhaba meslektaşlarım,

Diyetisyen ile beslenme uzmanı unvanlarının birçok mecrada eşdeğer kullanıldığını görüyoruz. Halbuki Beslenme uzmanı, diyet uzmanı, diyetisyen, beslenme ve diyet uzmanı, uzman diyetisyen… unvanları farklı şekillerde kazanılıyor ve lisans “beslenme ve diyetetik” mezunu bu unvanlardan yalnızca “diyetisyen”i kullanmalı. Zira Sağlık Bakanlığı VBK’nda da yalnızca DİYETİSYEN ibaresini görüyoruz.

diyetisyenler uzmanlık

Uzmanlığın üç yolu

Siz de çok iyi biliyorsunuz ki uzman unvanını kullanabilmek için üç yol var: Doktora eğitiminin tamamlanması, TUS ya da DUS.

Sizce yukarıda bahsettiğim unvan tanımları nasıldır / nasıl olmalı? Konuya ilişkin Türkiye Diyetisyenler Derneği’ne mail göndermemize karşın aylardır herhangi bir yanıt alamadık.

diyetisyenlerdeuzmanlik-2

Diyetisyenlerin görüşleri önemli

Değerli bilgi/görüşlerinizi aşağıda yer alan YORUM kısmında belirtirseniz bu konuyu açıklığa kavuşturacağımız kanaatindeyiz.

diyetisyenler uzmanlık

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

16 Yorum

 1. Bizler üniversiteden beslenme ve diyetetik okuyarak mezun oluyoruz. Diyetisyen unvanı sadece zayıflatan kişiler olarak algılandığı için asıl tabir beslenme ve diyet uzmanı olmalıdır. Çünkü bizim işimiz sizlerinde bildiği üzere sadece zayıflatmak değil beslenme ve diyet tedavisi uygulamaktır. Mesleğimize yakışacak en iyi tabir budur.

  1. Düşüncelerinizde kısmen haklı olduğunuz kanaatindeyiz. Ancak;
   * DİYETİSYEN unvanı zayıflatan kişiler olarak algılandığı doğrudur. Bunu poliklinikte hastaların bizlere “X akrabam kilo almak için de diyetisyene mi gelmeli?” şeklindeki sorularından anlıyoruz.
   * Asıl tabir BESLENME VE DİYET UZMANI olamaz. Bazı kaynaklarda BDU, DOKTOR DİYETİSYEN ile eşdeğer olarak geçer. TDK’na göre DİYETİSYEN = DİYET UZMANI (!) yazar.
   * BESLENME ve DİYET TEDAVİSİ ya da DİYET TEDAVİSİ şeklindeki tabirler 98 yılında kaldırılarak yerine BESLENME TEDAVİSİ / TIBBİ BESLENME TEDAVİSİ / BESLENME ÖNERİLERİ getirilmiştir.

   1. Söyledilerinizde haklısınız ama nacizane fikrim ise meslektaşlarımızın kullandığı ünvanlara çok da takılmamak gerektiğidir. Zira beslenme ve diyetetik mezun olmadığı halde yaşam koçu sertifikası(!) alıp kendini beslenme uzmanı ya da diyet uzmanı sanan onca kişi varken ve hala mesleğimize bu anlamda sahip çıkamıyorken en azından meslektaşlarımızın bu tabirleri çok da absürt karşılanmaması gerek. En azından meslek mezunları bu tabiri kullanıyor değil mi?

 2. Bizler üniversiteden beslenme ve diyetetik okuyarak mezun oluyoruz. Diyetisyen unvanı sadece zayıflatan kişiler olarak algılandığı için asıl tabir beslenme ve diyet uzmanı olmalıdır. Çünkü bizim işimiz sizlerinde bildiği üzere sadece zayıflatmak değil beslenme ve diyet tedavisi uygulamaktır. Mesleğimize yakışacak en iyi tabir budur.

 3. NUTRİSYONİST ile BESLENME UZMANI aynı şey değil

 4. KPSS ile atama yapılacağına diyetetikte uzmanlık sınavı yapılsın geçemeyen yada girmeyen diyetisyen olsun, geçenler de TUS taki gibi branşlaşıp atansın

 5. ay bide diyetisyen olup ta alakasız bölümlerde mesela işletme gibi yahut diğer tezsiz yüksekler gibi, yl yapıp ta uzman diyetisyenim diyenler var onları napıcaz !

 6. özel üniv ler BESLENME BİLİMLERİ YL ını parayı basana vermeye devam ederlerse etraf internetten şok diyet indirip dağıtan SÖZÜM ONA beslenme uzmanından geçilmeyecek

 7. beslenme yüksek lisansı yapan kişiler diyetisyen lisanslı olmasalar dahi beslenme uzmanı takısını kullanıp güzellik merkezi vs adı altında yer açıp diyet yazıyor. bnce bu engellenmeli. diyetisyen olmayan birine beslenme yüksek lisansı verilmemeli ya da denetimleri daha sağlam yapılmalı

 8. Konu hakkında bizlerin dahi yeterli bilgi birikimi bulunmadığından YÖK’ten konuya dair açıklayıcı tanımlama yapmasını istemeliyiz.

 9. bence diyetisyen kelime olarak sadece diyeti çağrıştırdığı için çok da yeterli değil bizi tanımlamak için…

 10. BD Lisans mezunu : Diyetisyen,
  BD ile alakalı YL mezunu + BD Lisans mezunu : Uzman diyetisyen diye biliyorum.

 11. Beslenme uzmanı ve diyetisyen ayrı kavramlardır. Beslenme uzmanı beslenme konusunda önerilerde bulunur kalori ve besin içeriklerini bilir ancak diyet yazamaz. Diyetisyen diyet yazabilir. Avrupa ve Amerika da bu kavramlar daha detaylı açıklamıştır.

  1. Yanılıyorsunuz. Sizin bahsettiğiniz kavramlar: nutrisyonist ve diyetisyen tanımları.
   Nutristyonist beslenmeci olarak çevrilebilir ve Türkiye’deki karşılığı 2008 yılına kadar Ankara Üniversitesi Ev Ekonomisi ne bağlı “Önlisans beslenme bilimleri” eğitimi almış kişilerdir. Evet bunlar günümüzde kendilerini bilerek ya da bilmeyerek (!) beslenme uzm. olarak tanımlayabilirler ancak bu kişiler asla uzman değil ancak beslenmecidirler.

 12. Lisans eğitimini tamamlayan “diyetisyen”, üstüne iki yıllık yüksek lisans bitiren “beslenme uzmanı” oluyor diye biliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir