Besin takviyelerinin kontrolü Sağlık Bakanlığı’nda olmalı

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan, Tarım ve Orman Bakanlığından ruhsatlı takviye edici gıda adı altındaki ürünlerin satışının sadece eczanelerden yapılması gerektiğini bildirdi. TEİS’ten yapılan yazılı açıklamada, takviye edici gıda adı altında ruhsatlandırılan bitkisel ilaç ve vitaminlerin kullanımının şehirleşme, yetersiz beslenme, stres ve uykusuzluk gibi nedenlere bağlı artış gösterdiği belirtildi.

Türkiye’de de Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından onaylı, yaklaşık 12.000 gıda takviyesi adı altında bitkisel ilaç ve vitaminin bulunduğu aktarılan açıklamada şunlar kaydedildi:

Vatandaşlarımız tarafından ‘bitkisel’ denildiği için ‘zararsızdır’ diye düşünülerek rahatlıkla kullanılmaktadır. Halbuki bu ürünler içinde kimyasal maddeler bulunmaktadır. Üzerlerinde ayrıca ‘ilaç değildir’ ibaresi son derece yanıltıcıdır. Bunlar ilaç etken maddesi barındıran ürünlerdir. Masumca ‘takviye edici gıda’ denilmesi son derece yanıltıcıdır.

İlaç formundaki gıda takviyelerinin yeterince kontrol olmadan, saklanma koşulları gözetilmeden kontrolsüzce marketlerde, benzinliklerde, çarpıcı reklamlarla sunulduğu ve özendirildiği anlatılan açıklamada, takviye edici gıdaların ilaç olduğu ve bunların kontrolünün sadece Sağlık Bakanlığınca yapılması gerektiği vurgulandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TEİS Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan da Kovid-19 salgını sürecinde gıda takviyelerine olan talebin artmasının, sahte ürün üretimini tetiklediğine dikkati çekti. Saydan,

İster kimyasal isterse bitkisel kökenli olsun tüm ilaçlar Sağlık Bakanlığından ruhsatlandırılarak sadece eczanelerden satışı yapılmalı, ifadesini kullandı.

aa.com.tr/tr/saglik/eczacilardan-takviye-edici-gida-uyarisi/3256527

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir