Tabipler Birliği’ne kabul edilmeyen Diyetisyen, Fizyoterapist ve Psikologlara yönelik soru önergesi verildi!

TBMM

İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı mevcut Tabipler Odası’na kabul edilmeyen; Diyetisyen, Fizyoterapist, Ergoterapist, Sağlık Fizikçileri, Odyolog, Psikolog vb. meslekleri bir çatı altında toplayacak Meslek Birliği kurulması konusunu Meclis gündemine taşıyarak soru önergesi verdi.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin KOCA’ya hitaben hazırlanan önergede, Bakanlığın, meslek birliği kurulması konusundaki çalışmaları soran Hasan Subaşı, sağlık çalışanlarının ve kamuoyunu aydınlatmasını istedi. Hasan Subaşı; soru önergesinde ilginç rakamlar da vererek, herhangi bir odaya kayıtları bulunmayan binlerce sağlık çalışanının bu önemli sorununu meclis gündemine getirdi: Sağlık Bakanlığı 2017 yılı verilerine göre, ülkemizde;

Sağlık Personeli Unvanı Toplam Sağlık Personeli Sayısı
HEMŞİRE 166.142
TIP HEKİMİ 149.997
KLİNİK PSİKOLOG, ODYOLOG, ERGOTERAPİST, DİL ve KONUŞMA TERAPİSTİ, SAĞLIK FİZİKÇİSİ ve diğer uzmanlar 123.713
EBE 53.741
ECZACI 28.512
DİŞ HEKİMİ 27.889
FİZYOTERAPİST 16.404
DİYETİSYEN 15.300

Ülkemizde sadece hekimler, diş hekimleri ve eczacılar sağlık alanında faaliyet gösteren ve kanunla kurulmuş mesleki birlik ve odalara sahiptir. Diyetisyen, Fizyoterapist, Ergoterapist, Sağlık Fizikçileri, Odyaolog, Klinik Psikolog vb. meslekleri bir çatı altında toplayan Meslek Birliği bulunmamaktadır.

Dört yıllık fakülte ve yüksekokul mezunu sağlık lisansiyerlerini kapsayacak Türkiye Sağlık Lisansiyerleri Meslek Odaları Birliği’nin (TSMOB) kurulması ve faaliyete geçmesi ülkemiz ve meslek mensupları için önemli bir kazanım olacaktır. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın cevaplaması için yöneltilen sorular ise şöyle;

  • Hemşire, Ebe ve diğer sağlık personeli ve lisansiyerlerini kapsayan mesleki birlik kurulması konusunda bir çalışmanız ve projeniz olmuş mudur?
  • Diyetisyen, Fizyoterapist, Ergoterapist, Sağlık Fizikçileri, Odyaolog, Psikolog vb. meslekleri kapsayan mesleki birlik kurulması konusunda Bakanlığın görüşü nedir?
  • TBMM çatısı altında parti guruplarının katkısı ile hazırlanacak bir yasa teklifi ile konunun çözümüne katkı sağlamayı düşünür müsünüz?

[toggle title=”Antalya Bugün”]https://antalyabugun.com/tr/news/subasi-diger-saglik-calisanlarini-kapsayan-meslek-birligini-sordu-53480.html[/toggle]

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir