Strese bu besinlerle savaş açın

stres beslenme kilo yönetimi
 • Yeni bir eve taşınmak,
 • iş değiştirmek,
 • önemli bir karar vermek,
 • para kaygısı,
 • trafik karmaşası…
 • ve daha birçok şey günlük hayatımızda stres düzeyimizin artmasına sebep olabiliyor.

Günümüz koşullarına uyum sağlayabilmek adına yaşadığımız stres, bizler için başlı başına bir sorun kaynağıdır. Ayrıca fark ettirmeden bizleri sağlıksız beslenme davranışlarına sürükler. Örneğin kişiler, stres yaratan bir durumla karşı karşıya kaldığında genellikle zararlı yiyeceklere yönelme eğilimi gösterirler. Ne yazık ki bu tip besin seçimleri uzun vadede başka sorunları da beraberinde getirebilir.

Araştırmalarda görülüyor ki, insanlar stres altında iken; “daha fazla kahve içme, öğün atlama, fast fooda yönelme, su içmeyi ihmal etme, alkol veya tatlı tüketimini arttırma” gibi hatalı yeme davranışları gösterirler. Bu durumu tersine çevirebilmek adına doğru tercihler yaparak stresle baş edebilme konusunda kendinize yardımcı olabilirsiniz. İşte strese karşı savaşan besinler:

Muz, avakado, yulaf: Bu besinler içerdikleri triptofan amino asidi ve potasyum minerali sayesinde stresli durumlarda azalan serotonin (uyku düzenini, iştahı, ruh halini düzenleyen hormon) salgılanmasını arttırır.

Badem, fıstık, ceviz

Çinko, b vitaminleri, omega-3 ve e vitamini yönünden zengin besinler olmaları nedeniyle strese karşı yatıştırıcı özellik gösterirler.

Domates, karpuz, greyfurt

Güçlü bir antioksidan olan likopen ve vitamin C yönünden zengin içerikleriyle stresle savaşmanıza yardımcı olurlar.

Somon, ton balığı, sardalye

İçerdikleri zengin omega-3 yağ asitleri sayesinde stres oluşturan hormonların azalmasına yardımcı olurlar. Aynı zamanda bu besinler, depresyon tedavisinde, kalp-damar hastalıklarını önlemede ve adet öncesi sendrom etkilerinin azalmasına da yardımcıdır.

Bitter çikolata

İçeriğinde diğer çikolatalara göre daha fazla kakao bulunan bitter çikolata, magnezyum ve flavanol zengini olması nedeniyle stres azaltıcı tatlı bir kaçamaktır.

Süt, yoğurt

Kalsiyum yönünden zengin süt ürünleri anksiyete, huzursuzluk ve premenstrüel sendromun etkilerini azaltmaya yardımcıdır. Yatmadan önce içilen bir bardak ılık süt uykusuzluğa karşı gelir.

Turunçgiller, portakal, mandalina, maydanoz, biber

Stresli durumlarda vücuttan c vitamini atımı yoğunlaşmaktadır. Yeterli düzeyde c vitamini alınmasıyla stres hormonu kortizol daha çabuk normale döner.

Kuşkonmaz

İçinde yoğun olarak bulunan folik asit sayesinde stres yaratan hormonun etkisiz hale getirilmesine yardımcı olur.

Yaban mersini

Strese karşı etkili c vitamini ve antioksidan maddeler yönünden oldukça zengin bir meyvedir.

Papatya, melisa, yasemin çayları

Strese karşı iyi gelen besinler arasında olan, uykusuzluk ve yorgunluğa iyi gelen bu bitkilerin çaylarından yararlanabilirsiniz.

Nevra Demirel Diyetisyen

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

1 Yorum

 1. Testis Protezi Operasyonu Nasıl Oluyor?

  Ameliyat öncesi hasta birey görülür. Var meydana gelen testis boyutları ölçülür. Aynı ölçülerde protez siparişi verilir. Ameliyat genel lokal veya bölgesel anestezi ile yapılabilir. Ameliyat müddeti 30 dk. kadardır. Aynı gün taburcu olabilir.

  Testis Protezi Bir Ömür Boyu Dayanıklı Mıdır?

  Evet, Dayanıklıdır.

  Testis Protezi Doğal Testis Görünümü Olabilir mu?

  Evet olabilir. Bazen partneri dahi fark etmeyebilir. Yumuşak silikon yapısı yardımıyla bu sağlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir