Spor sırasında beslenme önemli mi?

spor sırasında beslenme

Kas protein yapımını beslenme ve egzersiz olmak üzere temel olarak iki faktör uyarmaktadır.

Kasta protein yapımının artması, egzersize uyumu sağlayarak performansı artırmakta ve özellikle protein olmak üzere besin alımı, kastaki protein yapımını doğrudan hızlandırmaktadır.

Spor sonrasında normal bir diyet / öğün tüketmek yerine yaklaşık 15 ila 20 gram kadar protein içeren bir öğün tüketildiğinde, kasta protein yapımı daha uzun süre yüksek kalarak 2 ila 5 saat süresince devam etmektedir.

Egzersizse, kasta protein sentezini artırarak kasın egzersize uyumunu sağlamaktadır. Egzersiz doğrudan iskelet kasında protein yapımını uyararak, egzersiz sonrasında 24 saate kadar kas yapımının devam etmesini sağlamaktadır.

Protein alımı ile ilgili diyetisyenler tarafından yapılan genel öneri nasıldır?

Diyetisyenler, spor sonrasında 20 gram yüksek kaliteli protein tüketilmesi şeklinde öneride bulunmaktadır. Bununla birlikte yapılan yeni çalışmalarda, kasta protein yapımının artması için egzersizden hemen önce veya egzersiz esnasında da protein alınması gerektiğini göstermiştir.

Egzersizden hemen önce ve egzersiz sırasında karbonhidrat ile birlikte protein alımının yararı

Egzersizden hemen önce ve egzersiz sırasında karbonhidrat ile birlikte protein alımı, kas protein yapımını oldukça hızlandırmaktadır. Yalnızca karbonhidrat alımı vücuttaki protein dengesini korumakta yeterli olmazken, karbonhidratlarla birlikte protein alımı protein yıkımını azaltmakta ve egzersizden sonraki 5 saat boyunca protein dengesini sağlamaktadır.

Kaynaklar:

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir