Sperm diyetini duymuş muydunuz?

Sperm diyeti nedir

Domates, ceviz, kabak çekirdeği, mercimek, yaban mersini, nar, su, siyah çikolata…

Bebek sahibi olmak isteyen bir çift misiniz?

Unutmayalım ki erkeklerin yaklaşık %50’sinde sperm sayısı olması gerekenin altında. Yani 15 milyon/mL’den az sayıda… Her altı evli kadından biri hamile kalmakta zorluk yaşıyor ve bu vakaların %20’sinde problem, düşük sperm sayısı ve kalitesi…

sperm, meni, sperm artıran diyet

Yapılan son araştırmalar, sperm kalitesinin sperm sayısından daha önemli olduğunu ortaya koyuyor. Spermler oksidatif stres adı verilen serbest radikallerin etkilerine dirençsiz. Serbest radikal denilen moleküller ise spermin işlevine ve canlılığına zarar verebilen, hücresel yıkım ile ilişkili oluşumlardır.
Fazla kilo alımını önlemek için öneriler, Alınan kiloların dağılımı önemli midir?, Hamilelikte aşırı kilo alımının zararlı, Gebelikte yetersiz kilo alınırsa, Gebelikte kaç kilo alınmalıdır,

Sağlıksız ve dengesiz beslenme, sigara kullanımı, hava ve çevresel kirlilik gibi olumsuz yaşam faktörleri, spermde hasara yol açarlar.

Normalde semenin içerdiği doğal antioksidanlar bu hasara karşı savunma mekanizması rolünü üstlenirken, bu olumsuz etkiler bu savunma sistemini de etkilediyse, sperm çok fazla hasar görebilir.

Bu konuda esas amacımız hem serbest radikallerin oluşumuna neden olan potansiyel sebepleri ortadan kaldırmak hem de antioksidan gıdalarla hasarı geri döndürmek olmalı.

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, nardan, siyah çikolataya uzanan ve sperm kalitesini olumlu etkileyen 10 besin hakkında şu bilgiler verdi…

likopin nedir, lykopen nedir, likopen nedir, domateste laykopen, domates yararları, domates zayıflatır mı

Domates

Domates “likopen” adı verilen antioksidan için en iyi kaynaklardan biridir. Yapılan çalışmalarda bu maddenin sperm hareketini ve aktivitesini artırdığını kanıtlamıştır. Likopen pişmiş ya da işlem görmüş domateste daha fazla bulunur. Hele zeytinyağıyla beraber tüketilmesi daha da etkili olmaktadır.

ceviz diyet kalori

Ceviz

Ceviz, omega 3 açısından zengin bir kaynak olup, her gün tüketilen 1 avuç ceviz sperm sayısı, hareketi ve şeklini olumlu etkiliyor. Besinlerle karıştırılabilir ya da kan şekerinin düştüğü saatlerde de tüketilebilir.

kabak çekirdeği kalorisi diyet

Kabak çekirdeği

Sperm gelişiminde ve testosteron üretiminde önemli rol oynayan çinko açısından çok zengin bir besindir. Başka vitamin ve mineralleri de içerir. Çiğ olarak salatalarla tüketilebilir.

mercimek, merci mek, yeşil mercimek, kırmızı mercimek

Mercimek

Hem kadın hem de erkek üremesinde öneme sahip olan “doğal folik asit” kaynağıdır. Özellikle erkekte düşük folik asit düzeyleri, spermin kromozomal anomalilerine sebep olabilir. Vejeteryanlar için de mükemmel bir protein ve lif kaynağıdır.

bilberry, bilberi, yaban mersini, yabanmersini

Yabanmersini

Muhteşem bir anti-enflamatuar ve anti-oksidandır. Sperm parametrelerinin hepsinde olumlu etkileri vardır. Günde bir avuç tüketilmesi yeterlidir.

su, içme suyu, çeşme suyu, su neden kalorisiz

Su

Sperm sayı ve kalitesini olumlu etkilemenin en basit yolu yeterli su içmektir.

nar, nar kalori beslenme diyet

Nar

Adeta fonksiyonel besin diyebiliriz nar için. Antienflamatuar, kan dolaşımını düzenleyici ve testosteron üretimini artırıcı etkiye sahiptir.

7 hafta boyunca, her gün nar suyu içen ratlarda, sperm hasarını önleyen antioksidanların üretiminde artış saptanmıştır. Üstelik bu ülkemiz kaynaklı bir çalışmadır.

siyah çikolata, diyet çikolata, bitter çikolata

Bitter çikolata

Sperm sayısını ve hareketini düzelten ve de ejekülat volümünü artıran bir amino asit olan L-arginin, siyah çikolatada bol miktarda bulunur. Çikolata daha siyah oldukça, faydası da daha fazla olmaktadır. Özellikle %85 kakao oranı içerenler tercih edilmelidir.

Kaçınılması gereken besinler ise,

kahve, kafein, kahvee, cofee, kave, diyet kahve

Kafein

Yapılan çalışmalarda kafeinin sperm sayısı üzerine olumsuz etkisi olmamakla beraber, şekil ve hareketini olumsuz etkilemektedir.

diyet içecekler

Diyet içecekler

Yapay bir tatlandırıcı olan aspartam, sperm sayısını azaltır ve DNA hasarına yol açar. Bu nedenle yapay tatlandırıcı içeren içeceklerden de uzak durmak gerekiyor.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir