Sofraya yalnız oturmak erkeklerde erken ölüm riskini artırıyor!

yaşlılarda beslenme geriatrik

Japon araştırmacılar, tek başına yemek yiyen ileri yaştaki erkeklerin sosyal yaşıtlarına oranla daha erken öldüğünü ortaya koydu.

yaşlılarda beslenme geriatrik

Japan Times’da yayımlanan çalışmada, Tokyo Tıp ve Diş Üniversitesi araştırmacıları, ailesiyle yaşayan ancak yemeklerini yalnız yiyen ileri yaştaki erkeklerde ölüm oranlarının, ailesiyle birlikte yiyenlerden daha yüksek olduğunu belirledi. Çalışmayı yöneten Yukako Tani,

Yalnız başına yemek yemenin ölüm oranlarını etkilediğini düşünüyorduk ve bunu, çalışmamızda kanıtladık, dedi.

Çalışmaya katılan 65 yaş üstü erkekleri 3 yıl boyunca gözlemleyen araştırmacılar, akşam yemeğini yalnız yiyenlerin ölüm oranının, ailesiyle birlikte yiyenlerden yüzde 50 daha fazla olduğunu ifade etti.

yaşlılarda beslenme geriatrik

Erken ölüm riski %20 daha fazla

Araştırma sırasında akşam yemeğini ailesiyle yiyen 29.182 erkekten %6’ya karşılık gelen 1.759 kişi ölürken, ailesiyle yaşayan ancak akşam yemeklerini tek başına yiyen 1.645 erkekten %9,5’e karşılık gelen 156 kişi yaşamını yitirdi.

Çalışma sürecinde, yalnız yaşayan ve yemeklerini yalnız yiyen erkeklerde erken ölüm riskinin ise ailesiyle yaşayan ve birlikte yemek yiyenlerden %20 daha fazla olduğu kaydedildi. Ailesiyle yaşadığı halde yalnız başına yemek yemenin istismar ve yetersiz bakımın işareti olabileceğine dikkati çeken araştırmacılar, çalışmanın aynı zamanda yalnız başına yemek yiyen erkeklerin yetersiz beslendiğini de gösterdiğini belirtti.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir