Sıvı gübre kullanımı, ekmeği “gerçekten” zehirleştiriyor mu?

ORGANİK TAM BUĞDAY EKMEK

Sıvı gübre ve tarım ilaçlarının fazla kullanımı sebebi ile geçtiğimiz günlerde ekmeğin kanser riskini artırdığı iddia edilmişti.

Türkiye Ziraatçılar DerneğiTürkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı Hüseyin Demirtaş, ekmekle ilgili şok bir iddiayı gündeme getirdi. Demirtaş, buğday üretiminde sıvı gübre ve tarım ilaçlarının bilinçsiz şekilde kullanılması, ekmeğin kanser riski oluşturabileceğini ileri sürdü. Demirtaş, Gıda ve Tarım Bakanlığı’nı daha sıkı denetime çağırırken, bakanlık; üretimden tüketime kadar denetimlerin yapıldığını bildirdi.

ekmek diyet

Yılda yaklaşık 20.000.000 tonluk buğday üretiminin yapıldığı Türkiye’de, üretimde kullanılan sıvı gübre ve tarım ilaçlarının fazla kullanılması sebebi ile ekmeğin insanlarda kanser riskini artırdığı iddia edildi. İddiayı ortaya atan isim ise Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Başkanı Hüseyin Demirtaş, yasal düzenlemelerin çok fazla dikkate alınmadığını; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı‘nın muhakkak denetimleri sıklaştırması gerektiği konusuna dikkati çekti.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir