Silika, obezite tedavisinde çığır açabilir

tahıl, gluten, besin, glüten, çölyak

Güney Avustralya Üniversitesi’nde yapılan ve gözenekli silikanın yağların ve karbonhidratların vücutta emilmesini önleyebileceğini ortaya koyan yeni bir araştırmaya göre silika parçacıkları bir sonraki obezite önleyici tedavi olabilir. Araştırma, gözenekli silika parçacıklarının sindirim süreçlerini nasıl engelleyebileceğini ve yağ ve şeker emilimini nasıl durdurabileceğini doğrulayan ilk araştırma olma özelliği taşıyor.

Çalışmayı yöneten Güney Avustralya Üniversitesi’nden Dr. Paul Joyce, keşfin obeziteden muzdarip milyarlarca insanın sağlığını iyileştirebileceğine inanıyor. In-vitro çalışma, çok sayıda silika örneğini, yüksek yağlı, yüksek karbonhidratlı bir yemeğin sindirimi sırasında gastrointestinal ortamı taklit eden simüle edilmiş koşullar altında inceledi. Gözenek genişlikleri 6-10 nm arasında olan gözenekli silika parçacıklarının, hem yağlara hem de şekerlere karşı bağırsaklardan emilimini önleyici bir tepkiyi tetiklemek için ideal olduğunu buldu. Dr. Joyce,

Bu araştırma, gözenekli silikanın obezite önleyici etkileri harekete geçirmesi için tanımlanmış parametreleri tanımlamıştır. Sonraki adımlar, bu bulguları hayvan obezite modelleriyle doğrulamak, böylece optimal anti-obezite koşulları için herhangi bir varyasyon belirleyebileceğiz.

Obezite tamamen önlenebilir bir hastalıktır. Bu, dünyanın en önlenebilir sağlık koşullarından birinin üstesinden gelmek için büyük bir adım, dedi.

medimagazin.com.tr/guncel/obezite-icin-yeni-tedavi-yag-ve-karbonhidrat-emilimini-azaltiyor-102935

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir