Sigarayı bırakmak istiyorum ama kilo almaktan korkuyorum…

sigara bırakma yöntemleri, kilo almadan sigara bırakma

Sigarayı bırakmak istiyor ama kilo almaktan korkuyor olabilirsiniz. Bu şekilde hissetmeniz oldukça normal zira pek çok kişi bu sorunla karşılaşıyor.

Sıcak yaz aylarında kapalı alanlarda sigara içemiyor olmak çok büyük rahatsızlık yaratmasa da, kış aylarının yaklaştığı günlerde, dışarıda soğukta sigara içmek, sigara severler için zorlayıcı bir durum olabilecek gibi görünüyor.

Kilo alırım korkusu

Sigarayı bırakmak isteyen lakin “kilo alırım” diye korkusu olan birçok birey ile karşılaşıyoruz. İlk etapta birkaç kilo alınsa da, sigarayı bırakma sürecinde ve sigarayı bıraktıktan sonra kilonuzu istediğiniz noktada tutmak hiç de zor değil…

Sigara ve vücut ağırlığı ilişkisi

Araştırmalar sigara bıraktıktan sonraki ilk aylarda kiloda artış olabileceğini gösteriyor. Nikotinin vücudumuzdan uzaklaşması sebebiyle metabolik hızda bir miktar azalma yaşanabilir. Bu duruma engel olmak için düzenli bir egzersiz programına başlanarak tedbirli davranabilirsiniz.

Spor yapanlar daha başarılı

Yapılan araştırmalarda spor yapan bireylerin, sigarayı bırakma başarısının iki kat fazla olduğu gösteriyor. Üstelik sigara bırakmanın mutluluğu ile spor yapıyorum duygusunun verdiği motivasyon birleşince her şey çok daha kolaylaşacak göreceksiniz.

Fiziksel bağımlılık

Kilo artışındaki diğer bir nedense alışkanlık haline gelen sigara içme davranışının yerine fiziksel olarak bireyin atıştırmalık besinlerin koymasıdır. Yeme ihtiyacını azaltmak ve boşluğu doldurmak için şekersiz sakızlardan faydalanabilirsiniz. Sakız çiğnemek iştah kontrolü sağlamaya oldukça yardımcıdır. Düşük kalorili olduğu gibi, yüksek kalorili atıştırmaların yerine de geçebilir. Özellikle, 140 kalorilik 1 veya 2 parça çikolatalı kurabiye yerine 2 parça 20 kalorilik sakız çiğneyerek, 120 kalori kazanç sağlarsanız ay sonunda yarım kg yağ kaybedersiniz bu tasarruf yıl sonunda ise 6 kg yağ kaybetmenizi sağlayacaktır.

Şeker isteğine kuru meyve

Sigara bırakıldığında kan şekerinde düzensizlik oluşabilir, canınız tatlı ve karbonhidratlı yiyecekleri isteyebilir. Bu durumda şeker ihtiyacı kuru ve taze meyvelerden karşılanabilir. Ağır hamur tatlıları yerine sütlü ve meyve tatlılar da iyi seçimlerdir.
Sigarayı bırakanlar yiyeceklerden daha fazla zevk alır çünkü damak tadı eski haline döner. Bu nedenle özellikle uzun sohbetlerin olduğu yemeklerde, fark etmeden eskiye oranla daha fazla yiyecek tüketir hale gelebilirsiniz. Özellikle sigara severler bilirler, sigara, yemeğin bitiş sinyalidir. Bu durumda yemeği bir an önce sonlandırmak için, mümkünse dişleri fırçalamak veya naneli şeker almak çözüm olabilir.

Sigara bırakıldığında, bileşimindeki zararlı maddelerin vücudumuzdaki etkisi kaybolacağı için besinlerle dışarıdan aldığınız ve antioksidan dediğimiz bağışıklık sisteminizi güçlendiren vitaminlerin (C, E, A vitamini ve A vitamini ön maddesi olan beta karotenin) kanda ve serumdaki seviyelerini de artacaktır.

Kafein sigara isteği uyandırır mı?

Kafeinli içecekler, sigara içme arzusunu uyandırabilir. Bu nedenle kontrollü olarak tüketmekte fayda vardır. Sıvı ile alınan kalorilerde dengeleme yapmak için; su alımını artırabilir, bitki çayları ve maden suyu tüketebilirsiniz.
Sigara bırakmaya yardımcı olabilen; nikotin sakızı, dilaltı tablet ya da bantlar ülkemizde de bulunabiliyor. Özellikle sigarayı bırakmaktan kaynaklanan gerginlik, huzursuzluk gibi duygu durumlarının yaşanmasını bu ürünler, engellenebiliyor. Strese bağlı olarak sigara içmeyi tercih eden bireyler, bu ürünlerden faydalanabilirler.

Sigarayı bıraktıktan sonra, bazı davranış değişiklikleri ve alışkanlıkları uygulamanız, bir süre içinde zaten verebileceğiniz kiloları baştan kontrol altına almanıza yardım edecektir. Günlük alınan kilokalori miktarına daha fazla dikkat etmek, daha hafif beslenme biçimine geçmek, daha fazla hareket etmek, tempolu yürümek ve egzersizi ihmal etmemek (metabolizmayı da hızlandırdığı için) herkesin kolaylıkla uygulayabileceği minik yeni ve daha sağlıklı yaşam tarzı davranışlarıdır. Ayrıca, sigarayı bırakan kişiler bu davranışları daha kolay ve keyifle uygulayabildikleri de araştırmalarla tespit edilmiştir.

Diyetisyen Dilara Koçak

Milliyet Haber

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir