SGK’dan beş hastalığa yakın takip!

SGK, SGK Haber, prim borcu, SGK hastalıklar

Bu hastalıklarda klinik kaliteye göre geri ödeme yapılacak.

SGK, SGK Haber, prim borcu, SGK hastalıklar

SGK, sağlık harcaması giderek yükselen beş hastalığın seyrini durdurmak için klinik kalite sistemi kuruyor. Bu sistemle:

  • diyabet,
  • inme,
  • KOAH,
  • hipertansiyon ve
  • kalp krizi yakından takip edilecek

diyetisyen ara, diyetisyen eskişehir, diyetisyen logo, zayıflama uzmanı, kilo verdiren diyet, diyetisyen doktoru

SGK ve Sağlık Bakanlığı, hastanelerde bu hastalıkların tedavisiyle ilgilenen kliniklerin kalite ölçümlerini yapacak. Böylece kaliteye ve sonuca gere ödeme dönemi başlayacak.

Örneğin, Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’nde ayda 100 kalp krizi hastasının 90’ı kurtarılıyorsa, buna karşın İstanbul Üniversitesi Hastanesi’nde 100 hastanın 10’u kurtarılıyorsa aynı şekilde ödeme yapılmayacak…

SGK, SGK Haber, prim borcu, SGK hastalıklar

SGK Başkan Yardımcısı Orhan Koç,

Bu hastalıklar için akademik derneklerin de yer alacağı bilim komisyonları tarafından, uluslararası standartlara göre istenilecek veriler belirlenip kayıt sitemi oluşturulacak. Her yıl oluşan veriler bilim komisyonu tarafından değerlendirilerek tedavi etkinliği ve kalitesi değerlendirilecek. Bu sayede hastalıkların yönetimi sağlanabilecek. Oluşan kayıt formları geri ödeme ile ilişkilendirilecek, dedi.

SGK, SGK Haber, prim borcu, SGK hastalıklar

Diyabetik ayak problemi

Sistemin uygulanacağı diyabet hastalığını anlatan Koç,

20 yıl boyunca diyabet tedavisi gören; düzenli kontrollerine giden, ilaçlarını kullanan, dengeli beslenen, düzenli fizik aktivitelerini yapan bir vatandaşımız ile bu hassasiyeti göstermeyen hastamız arasındaki farkı görebilme ve aksayan noktaya müdahale edebilme imkânı bulabileceğiz. Amacımız diyabet vakasını yönetebilmek ve ‘diyabetik ayak’ diye ifade ettiğimiz ve yılda binlerce hastamızın sadece bu nedenle ayak ve bacak gibi bir uzvunun kaybına yol açan komplikasyonları azaltmak, diye konuştu.

SGK, SGK Haber, prim borcu, SGK hastalıklar

Sorunun tespitini ve çözümünü yapabilmek için önce Ulusal Klinik Kayıt Sistemi’ni kuracaklarını anlatan Koç,

Bütçe giderek artıyor ancak buna rağmen etkin tedavi alamadığımızı düşünüyoruz. Bu nedenle beş hastalıkla ilgili Türkiye’nin pek çok şehrinde merkezler kurmak gerekiyor.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir