Şekerin herhangi bir hastalıkla ilişkisi yok!

şeker, kurabiye, tatlı, karbonhidrat

Sağlıklı ve kaliteli yaşam için dengeli ve yeterli beslenmenin önemine dikkat çeken Prof. Dr. Artık, şekerlerin de belli düzeylerde tüketilmesi gerektiğini vurguladı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) basit şekerlerin tüketiminin %10’u geçmemesini söylediğini, önerilen düzeyleri aşmamak kaydıyla şeker tüketiminin herhangi bir hastalıkla ilişkisinin bulunmadığını kaydetti.

Oturumu yöneten Prof. Dr. Gülden Pekcan da,

Medyada konuşurken çok dikkatli olmak lazım. Bireyin ihtiyacına göre beslenme düşünülmeli. Bir işçinin ihtiyaç duyduğu şekerden alacağı karbonhidrat miktarı ile bir ev kadınının ihtiyaç duyduğu miktar aynı olmaz. Türk toplumu için şeker, tuz gibi besinlerin azaltılması önemli ama bu arada da sebze meyve tüketiminin, güneşe çıkmanın, D vitamininin artırılması lazım, dedi.

Bunun üzerine 5996 sayılı Gıda Kanunu’na göre konuyla ilgili olmayan kişilerin konuşmaması gerektiğini belirten Nevzat Artık’ın,

Ben gıda uzmanı olarak ameliyata girdiğimde ne kadar hata yaparsam, gıdayı bilmeyenler de o kadar hata yapar. Bal tükettiğiniz zaman dikkat kaybınız az olur, telefonla arandığınızda paranızı kaybetmezsiniz, sözleri salonda alkışlarla karşılandı.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir