“Sağlıksız besin”e ağır ceza geliyor!

etiket okuma, gıda alışverişi, market ihtiyaç listesi, gluten intoleransı olan bireyler için özel olarak formüle edilmiştir, çölyak hastaları için özel olarak formüle edilmiştir, Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı etiket, etiket bilgisi, gıda etiketleri,

Sağlıksız besin üreticilerine verilen cezaların kat kat artırılmasını içeren yasa düzenlemesinin Başbakanlığa gönderildiğini belirten Faruk Çelik 2016’da besin güvenliği için uygulanan ceza miktarının 74 milyon ₺ olduğunu belirtti…

Gıdan, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, besin güvenliğini artırmak amacıyla sağlıksız besin üreticilerine verilen cezaların kat kat artırılmasını içeren yasa düzenlemesinin Başbakanlığa gönderildiğini açıkladı. Çelik, TBMM’de özetle şu açıklamalarda bulundu:

 

2016’dan beri Bakanlığımız iznine tabi olarak 23 yabancı ülkeden, 85 yabancı uyruklu kişi, 20 ilde 2 bin 159 dekar tarımsal arazi satılmıştır. Tohumculukta desteği 10 kat artırdık. Bakanlık olarak özel sektörün Ar-Ge yatırımlarına 630 milyon ₺ destek vereceğiz, 900 milyon ₺ de özel sektörün yatırım yapmasını bekliyoruz, toplam Ar-Ge yatırımlarını tarımda 1.5 milyon ₺’ye çıkması konusunda imkanlarımızı seferber etmiş bulunmaktayız.

Besin güvenliği cezası 74 milyon ₺

2016’da Türkiye genelinde 894 bin besin denetimi gerçekleşmiştir. Bu denetimlerde 14 bin 75 işletmeye idari para cezası verilmiş, takriben 74 milyon ₺; 102 işletme için savcılığa suç duyurusu yapılmıştır.

Ekmeğe sıkı denetim

Ekmek üretim yerlerine yapılan denetimlere de değinen Bakan Çelik, “2016’da ekmek üretim yerlerine toplam 36 bin 787 denetim yapılmıştır. Denetim sonucu 910 adet idari para cezası uygulanmış, işletmeler için savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştur. 2017 ilk üç ayı itibarıyla ekmek çeşitleri üretim yerlerinde toplam 11.381 denetim yapılmış ve 137 adet idari para cezası uygulanmıştır” dedi.

Hayvansal üretimin artırılması için yaptığımız çalışmaları şu şekilde özetleyebiliriz: Hayvancılığa 2003-2016 arasında yaklaşık 22 milyar ₺ destek sağladık, sadece 2016’da 3 milyar ₺ destek sağlandı, 2017’de ise 3.8 milyar ₺ destek vereceğiz. 30 ili mera hayvancılığı yetiştiriciliği bölgesi olarak belirledik ve bu 30 ilde meraları ıslah etmek şartıyla ve hayvancılık yapmak şartıyla çok cüzi bedelle meraların hayvancılığa tahsisi sağlanacaktır. Ayrıca, 31 ilimiz de damızlık koç, teke üretim merkezi olarak belirlendi. 13 ilimizde de damızlık manda üretim merkezi kurmuş bulunmaktayız.

2016’da 11,2 milyar ₺ tarımsal destek ödedik. 2003-2016 arasında 90 milyar ₺ destek ödemiş bulunuyoruz. 2017 bütçemiz 12.8 milyar ₺’dir ve 2017’nin ilk 4 ayında da 7.7 milyar ₺’lik destek ödemeleri gerçekleşmiş bulunmaktadır. Evcil hayvanların genetik kodlarının korunması, biyolojik zenginliğini korumak için azami gayret gösteriyoruz. Starter Kültür Gen Bankası, bakteri maya bankasını 2016’da Bursa’da hizmete açtık. Bu yıl dünyanın 3’üncü büyük zeytin koleksiyon ve gen bankasını İzmir’de, su ürünleri gen bankasını Trabzon’da hizmete açacağız.

Organik Tarım Stratejik ve Eylem Planı hazırlandı. Organik tarıma 2016’da 58.3 milyon ₺ destek verdik. Son on beş yılda organik tarım alanı 90 bin hektardan 515 bin hektara, organik üretim 310 bin tondan 1.8 milyon tona yükselmiş bulunmaktadır. 2006-2016 arasında organik ürün üreten, pazarlayan 63 müteşebbise idari para cezaları uygulanmıştır.

Yem ve gübre KDV indirimlerinin fiyatlara yansımamasına da değinen bakan Çelik şöyle devam etti:

Rakamlara baktığımız zaman, gübrede fiyatlara yansıdığını görüyoruz. Yani amonyum sülfatta, kalsiyum amonyum nitratta, üre ve DAP’ta %19’lara, %9, %5’lere varan bir düşüş söz konusu ama yem için aynı şeyi söylememiz mümkün değil. %7’lik, 8’lik, 5’lik bir artış söz konusudur. Bunda da döviz kurunun yükselişinin etkisi olduğu söylenebilir Süt üreticil erinin sattıkları süt karşılığında yem almaya zorlandıkları iddiasına ilişkin. Bu tür şikayetler Bakanlığımızda yakından takip edilmekte. Yem ihtiyacınız varsa karşılıklı ticaret yapılabilir. Ama piyasanın üzerinde yem dayatması söz konusu ise kabul edilmesi mümkün değildir…

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir