Sağlıklı pişirme yöntemleri nelerdir? TDD açıkladı…

TDD, Diyetisyenler derneği, türkiye diyetisyenler derneği

Mutfağımızda sağlıklı besin seçimimiz kadar onları nasıl pişirdiğimiz de önemlidir.

Besinlere uygulanan pişirme yöntemleri, besinlerde kimyasal bozulmalara neden olur ve bunun sonucunda zararlı kimyasal maddeler meydana gelir. Pişirme yöntemleri sonucunda oluşan bu kimyasal maddeler, bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu maddelerin alım sıklığı ve miktarı kanserojenik etki göstermektedir.

Gıdaları pişirirken besin değeri kaybını en aza indirme ve kanser yapıcı, zararlı maddelerin oluşumunu önleme amacıyla çeşitli pişirme yöntemleri uygulanmaktadır. En sağlıklı pişirme yöntemi olarak haşlama, buğulama, güveçte pişirme ve fırınlama yöntemleri kullanılmalıdır. Bu yöntemler ile pişirme yapıldığında gıdaların besin öğesi kaybı da az olmaktadır. Sindirim daha kolay hale gelip pişirme ile meydana gelebilecek sağlık açısından riskler ortadan kalkmaktadır.

Kızartma, tütsüleme, ızgara, barbekü gibi yöntemler kullanılmamalıdır. Kanser yapıcı maddelerin yediğimiz yemeklerde oluşmasına neden olan bu pişirme yöntemleri ilerleyen süreçte özellikle bağırsak, akciğer, mide kanserlerinin oluşumunda etkin rol oynamaktadır.

tdd.org.tr/index.php/halk-i-cin/sagl-kl-pisirme-yoentemleri

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir