Sağlıkçılardan ek gösterge zammının hekimlerle sınırlı tutulmasına tepki!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

Sağlık çalışanları, ek gösterge zammının sadece hekimlerle sınırlı tutulmasına tepki gösterdi. Pratisyen hekim maaşlarına 2 bin 500 TL, diş hekimleri de dahil olmak üzere uzman hekim maaşlarına 5 bin TL ek gösterge zammı öngören düzenleme, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Ankara Tabip Odası söz konusu zammın ‘sağlık emekçileri arasında çalışma barışını bozacak bir uygulama’ olduğunu belirterek şunları kaydetti:

Nitelikli sağlık hizmeti sunumu #SağlıkEkipİşidir. Sağlık emekçilerine bütünlüklü denk zam yapılmalıdır. Sağlık emekçilerinin enflasyon ve krizle eriyen emekleri gerçekçi çözümlerle iade edilmelidir.

Türk Tabipleri Birliği de Twitter üzerinden şu açıklamayı yaptı:

Beyaz Yürüyüş, bakanlıktan ses getirdi, ancak hekimlerin örgütü ile görüşmeden vaatlerle bu eylemleri sonlandıramazsınız. Haklarımızı alana, bu çökmüş sağlık sistemini değiştirene kadar eylemlerimizi sürdüreceğimizi ve büyüteceğimizi bir kere daha hatırlatıyoruz.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası ise tüm sağlık emekçilerinin ücretleri yoksulluk sınırı üzerine çıkarılmasını, ek göstergenin 3600’den 7200’e kadar kademeli olarak yükseltilmesini talep etti. En sert tepkilerden biri ise hemşirelerden geldi. Türk Hemşireler Derneği’nin açıklamasında ise şu ifadeler yer aldı:

Sağlık ekip işidir. Maaşta iyileştirme tüm sağlık çalışanlarının talebi ve hakkıdır. Sağlık Bakanlığı çalışanları arasında ayrımcılık yapmaya bir an önce son vermelidir! Sağlık sistemini yükünü omuzlayan ancak gerek iş yükü gerekse ücret konusunda adaletsizliği en uç noktada yaşayan hemşireler, sağlık çalışanına verilen ‘hekimlere zam’ müjdesine elbet sessiz kalmayacaktır!

Hemşirelerin ve sağlık sisteminin sorunlarını sayısız raporla, tek tek ziyaretlerle anlatmaya çalıştığımız, sayın vekiller, siyasi parti yetkilileri, Sağlık Bakanlığı ve diğer yetkili kurumlar hemşireler bu adaletsizliği unutmayacak, bu çifte standarta sessiz kalmayacak!” Twitter’da birçok sağlık çalışanı da #SağlıkEkipİşidir, #Doktorbakanlığı ve Hekim etiketleriyle tepkisini gösterdi.

diken.com.tr/saglikcilardan-ek-gosterge-zamminin-hekimlerle-sinirli-tutulmasina-tepki/

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir