Sağlıkçıdan hekim de olur şarkıcı da!

denge grubu zorbozan

Üç uzman doktor, bir eczacı ve kanserli çocuklar yararına sosyal sorumluluk projesi yürüten bir bass gitaristin oluşturduğu DENGE’ nin ilk albümü Lafta Kalmasın albümü çıktı.

DENGE grubu uzun ve yorucu mesailerinden arta kalan zamanlarından büyük bir emek vererek bir müzik albümü çıkardı.

Sizler de yapabilirsiniz cesareti vermek istedik

Grup Üyelerinden Hematoloji Uzmanı Can Özlü yaptığı açıklamada,

Bu albümü yapma amacımız öncelikle toplumumuz için örnek birer birey olmak. Aynı zamanda hem hekim ve eczacı olup hem de hobimiz müziği devam ettirmek suretiyle bir müzik albümü yaparak çevremizdeki müzik ve sanatla ilgili sağlıkçılara ’sizlerde yapabilirsiniz’ cesareti vermek istedik, dedi.

DENGE Grubunun kuruluş hikayesi

Aynı evin farklı pencerelerinden bakıp aynı şeyleri gören, üniversite yıllarında ev arkadaşı olan Oğuz Ucagök ve Ender Anılır’ın defterlerinin arka sayfalarında biriktirdikleri kelimeler, zamanla cümlelere sonra da şarkı sözlerine dönüşünce 2002 yılında eline gitarı alan bu ikili,
müzik hayatlarına başlamış oldu. Aynı süreçte kendi özgün müziğini icra etmek için bir grup kurma arayışı içerisinde olan Can Özlü (Davul) ve ortak hedefe sahip olan Özgün Atacan’ın (Gitar ve bass) katılımı ile ilk müzik gruplarını 2002 yılında ‘‘Esrarengiz’’ adı ile kurdu.

Bu dörtlüye dönem dönem eklenen Bassist Ali Arman ile besteleri daha da güç kazanan grup İzmir de kısa sürede yankı bulmaya başladı. Vokalde Oğuz Ucagök, elektro gitar ve vokalde Ender Anılır, davulda Can Özlü, elektro gitarda Özgün Atacan, bass gitarda ise Ali Arman ile İzmir Bornova’da ilk kayıtlarını yaptılar.

Müzik kulübü kurdular

Can Özlü ve Ender Anılır birlikte 2002 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Müzik Kulübünü kurarak, müziğe hevesi olan öğrencilerin eğitim almasına olanak sağladılar. Kulüp faaliyetleri çerçevesinde birçok sanatsal etkinlik, yardım konseri ve şenlik düzenlediler. Grup, 2002 yılında Can Özlü ve Ender Anılır ın Tıp Fakültesi yıllarında birlikte kurdukları Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Müzik Kulübü ile çok sayıda öğrenciye müzik eğitimi verilmesini sağladı ve birçok etkinlik ile yardım konserlerine imza attı.

Mezuniyet bir süre yollarını ayırdı

Mezuniyet sonrası 2006 yılında yolları ayrılmak zorunda kalan grup üyeleri 2014 yılında Özlü’nün hematoloji ihtisası nedeniyle İzmir’e dönüşü, yeniden müziğe sarılması ve arkadaşlarını bir araya getirme isteği ile tekrardan ateşlediği grup, yarım kalan işlerini tamamlama kararı aldı.

Tekrar bir araya gelen Eczacı Oğuz Ucagök, İç Hastalıkları Uzmanı Can Özlü ve Genel Cerrah Ender Alınır için her şey yeniden başlıyordu. İçlerinde yanan müzik ateşi ile, eski dostları sosyal sorumluluk projeleri ile ilgilenen Ali Arman’ı ve Can Özlü’nün ‘‘Kurşun Asker’’ grubundan eski grup arkadaşı Mikrobiyoloji Uzmanı ve Gitarist Orçun Zorbozan’ın da katılımı ile ‘‘DENGE’’ yi kurdular.

2002 de yapmış oldukları 50’ye yakın parça içinden özenle seçtikleri 7 adet parçayı yeniden yorumlamak üzere stüdyoya girdiler. Bu dönemde yolları, onlar için bulmacanın son parçası olan Aranjör Osman Hekimoğlu ile kesişti. Kayıt yaptıkları parçalara Osman Hekimoğlu tarafından yapılan modern dokunuşlar sayesinde müziğe dair anlatmak istediklerini bir adım daha ileri taşımış oldular.

DENGE, 19 Mayıs 2017 tarihinde albümlerinin ilk klibini “Zorbozan” isimli şarkısına çekti.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir