“Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu” üyeleri içinde neden diyetisyen yok?

Cumhurbaşkanlığı

Cumhurbaşkanlığı politika kurulları üyeliklerine, Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 21 inci maddesi gereğince ekli listede yer alan kişiler atanmıştır.

Buna Göre Sağlık Politikaları Kurul Üyeleri ;

Prof. Dr. İbrahim Adnan SARAÇOĞLU

İbrahim Adnan Saraçoğlu Türk kimyager, akademisyen ve biyoteknoloji ve mikrobiyoloji uzmanı, cumhurbaşkanlığı baş danışmanı

Prof. Dr. Necdet ÜNÜVAR

Necdet Ünüvar, 6 Haziran 1960 tarihinde Adana Ceyhan ilçesinde doğdu. Babasının adı Halil, annesinin adı ise Müzeyyen’dir. ->1984 yılında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Tıp Doktoru unvanını elde eden Necdet Ünüvar, uzmanlığını Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesinde İç Hastalıkları ile Endokrinoloji ve Metabolizma bölümünde tamamlamıştır. ->Sonraki zaman diliminde Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı Başkanlığı görevini yürüten Necdet Ünüvar, 1993 yılında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalında Yardımcı Doçent olarak kariyerini sürdürdü. Doçentlik kariyerinin ardından profesörlük kariyerini, 2001 yılında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalında devam ettirdi. Evli ve üç çocuk babası olan Necdet Ünüvar, 2002- 2007 yılları arasında Sağlık Bakanlığı Müsteşarlığı görevine atanıp bu alanda faaliyetlerini gerçekleştirmiştir. ->Bununla birlikte 23.24.25. ve 26. dönemlerde Adana Milletvekili görevini üstlenmiş olup, 7 Araştırma Komisyonunda başkanlık ve üyelik yapmıştır.

Dr. Sema RAMAZANOĞLU

Sema Ramazanoğlu; Türk doktor, siyasetçi ve eski TC. Aile ve Sosyal Politikalar bakanı. 4 Kasım 2015 ile 24 Mayıs 2016 tarihleri arasında 64. Türkiye Hükûmeti’nde T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak görev almıştır. Meclise ilk defa Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri’nde Denizli milletvekili olarak girmişti.

Prof. Dr. Serkan TOPALOĞLU

Serkan Topaloğlu: Aslen Rize Pazar Suçatı (Apso) köyünden. Üniversiteyi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bitirdikten sonra Ankara Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniği asistanlığını kazandı . Yine aynı hastanede 2007 yılında Doçent oldu. 2012 yılında da Profesör oldu. Şu anda hem Karabük Üniversitesinde hem de Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki görevime devam etmekte

Dr. Ümmü Gülşen ÖZTÜRK

Akademisyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları doktoru.

Dt. Zülfiye Füsun KÜMET

1961 yılında doğdu. Babasının görevinden dolayı Gaziantep doğumlu. Aslen Tuncelili. İlk ve Orta öğrenimini Tekirdağ ve Malatya’ da tamamladıktan sonra İzmir Kız Lisesi’ni bitirdi. Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden mezun olduktan sonra 26 yıl boyunca Bakırköy ve Ataköy’ de Serbest Diş Hekimliği yaptı. Diş Hekimleri Odası Bölge Temsilciliği dahil olmak üzere bir çok sivil Toplum Kuruluşunda görevlerde bulundu. Şu anda Gıda, Bilişim Teknolojileri ve İhracat yapan şirketlerinin Yönetim Kurulunda görevini yürütmekte. Hür Haber internet haber sitesinde köşe yazıları yazmakta. 2008 yılından itibaren Ak Parti Kadın Kolları MKYK’ da görevine devam etmekte. Evli ve 2 çocuk annesi.

Prof. Dr. Zümrüt Begüm ÖGEL

İlk ve orta öğrenimini TED Ankara Koleji’nde tamamladı. 1985’de ODTÜ Gıda Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Ögel, aynı üniversitede 1985-1987 arasında Gıda Mühendisliği’nde yüksek lisans yaptıktan sonra 1993’de İngiltere University of Leeds’de ‘Moleküler Fungal Genetik ve Enzim Biyoteknolojisi’ alanında Moleküler Biyoloji ve Biyokimya Bölümünden doktora derecesini aldı. University of Oxford ‘Bitki Bilimleri Bölümü’nde davetli burslu araştırmacı olarak çalıştı.1994’de ODTÜ’de Gıda Mühendisliği Bölümünde yardımcı doçent,1998 yılında doçent, 2003 ‘de ise profesör oldu. Çeşitli idari görevlerde bulunan Ögel, 2005-2009 yılları arasında ODTÜ Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı, 6 yıl ODTÜ Mühendislik Fakültesi Eğitim Komisyonu üyesi ve 2 yıl Fakülte Kurulu üyesi, 2005-2009 arasında TÜBİTAK-Tarım Orman Veterinerlik (TOVAG) Danışma Kurulu üyesi oldu. 2009 -2010 arasında ziyaretçi akademisyen olarak Akdeniz Üniversitesinde tam-zamanlı öğretim üyesi olarak görev aldı. 2010 yılında ODTÜ tam zamanlı öğretim üyeliğinden ayrıldı ve ODTÜ’de ve Yeditepe Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim üyesi olarak çalıştı. Ögel, 2015 Yılı Mart ayından itibaren Konya Gıda ve Tarım Üniversitesinde Gıda Mühendisliği Kurucu Bölüm Başkanı olarak görev yapmaktadır. Ulusal ve uluslararası alanda yayınlanmış 117 adet yayını bulunan Prof.Dr. ÖGEL, 20 adet bilimsel kurulda hakemlik yaptı. TÜBİTAK-Mühendislik Bilimleri Dalında Genç Bilim İnsanı “TÜBİTAK Teşvik Ödülü” (2003), Klinik Mikoloji Derneği “En İyi Araştırma Ödülü” (2005), Biyoteknoloji Derneği “Poster Yarışması 2. cilik Ödülü” (2005 ) sahibidir. Çeşitli idari görevleri yanı sıra KAL-DER, Eğitimde Kalite Grubunun kurulması ve Kurucu Başkanlığı, ODTÜ’de Eğitimde Kalite Çalışmaları, ODTÜ Biyoteknoloji Ar-Ge Merkezi Yönetim Kurulu Üyeliği, Akdeniz Üniversitesi bünyesinde açılan ‘Biyomühendislik’ Programının başvuru çalışmalarının gerçekleştirilmesi gibi faaliyetlerde de aktif görev almıştır. Yurt-içi ve yurt-dışı çok sayıda seminere de davetli olarak katılan Ögel evli ve 2 çocuk annesidir.

Yorumlarınızı bekliyoruz…

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir