Sağlık personelinin Bakan Akdağ’dan beklentileri

sağlık bakanlığı diyetisyen

Yaklaşık 450.000 Sağlık Bakanlığı personeli, göreve gelmesinin ardından 3 ay geçen Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ‘dan artık icrata geçmesi konusunda beklenti içine girdi. FETÖ nedeniyle yavaşlayan işlerin tekrar düzene girmesi ve sağlıkta dönüşümün mimarı sağlık çalışanlarına hak ettiği maddi ve manevi desteğin sağlanması gerekmektedir.

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, Sağlık personelleri sizden şu beş konuda adım beklemekte:

  • Tüm branşları ilgilendiren adaletli ve yeterli bir miktarda döner sermaye ek ödemesi. (Şuan ki ödemenin en düşük branşta 500 ₺ artırılması)
  • Yıpranma payının biran önce hakkaniyet ve tüm branşları kapsayan şekilde yasalaşması,
  • Ellerinde diploma olup hiçbir işlerine yaramayan sağlık çalışanlarına Unvan Değişikliği Sınavı,
  • Tüm branşlar için Görevde Yükselme Sınavı,
  • En az 50.000 yeni sağlık personeli alımı yapılması ve ilk atamada bunlardan 1.000’inin beslenme ve diyetetik lisans mezunu diyetisyenlerden olması.

Bu son madde dışındaki, diğer dört maddelerin başka bir bakanlığın izin ve onayına lüzum olmadan yapılabileceği açıktır.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

1 Yorum

  1. biz diyetisyenler olarak 40 000 kişiye 1 diyetisyen düşmektedir saymaya kalksak bir yılda sayamayız oysa avrupada 3-4 bin kişiye 1 diyetisyen düşüyor avrupa obezitede dünyanın son sıralarında ikin nüfusunun 1/3 obez olan ,yılık obezite artış hızı%85 iken 3000 atama yapılmalıdır çok ihtiyaç olmasına rağmen atanma yapılmıyor 3 yıldır adeta maduriyet yaşatılıyor her ilçede milli eğitim kantin ve yemeklerinin denetimi için alınsa dahi diyetisyenler madur olmazlar 85 puanlarla atanamıyoruz galiba 3-5 bin alım yapılacak onuda halen 1yatak=1 hemşire arkadaşların alımında kulanılacak biz diyetisyenler olarak sağlıkta artık ikinci sınıf olarak görünmek istemiyoruz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir