Sağlık personeli “unvan değişikliği”ni bekliyor

Sağlık Bakanlığı çalışanları geçen yıl ilan edilen ancak daha sonra yönetmelik değişikliği gerekçe gösterilerek iptal edilen unvan değişikliği sınavının yeniden ilan edilmesini bekliyor…

Kalp, damar, kardiovasküler, kolesterol, trigliserit, yağ, biyokimya, tahlil, laboratuvar, sağlık personeli

Sağlık Bakanlığı, geçen yıl Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavını ilan etmiş ancak 25 Ekim 2016 tarihinde Bakanlık web sitesi üzerinden yayınladığı duyuruda, Resmi Gazete‘de yayınlanarak yürürlüğe giren Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği yönetmeliği nedeniyle sınavların iptal edildiğini açıklamıştır.

sınav eş anlamlısı, sınav diyet, sınav dönemi beslenme, sınav sonuçları,

Genel yönetmelikte yapılan değişikliklere istinaden bu sınavın iptal edildiği belirtilmiştir.

O tarihten günümüze bir yıldan fazla zaman geçmesine rağmen hiçbir gelişme olmadığı gibi resmi bir açıklama da yapılmamıştır. Sağlık Bakanlığında memuriyete başladıktan sonra anayasal hak olan eğitim hakları doğrultusunda mesleki üst öğrenim bölümlerini ve diğer branşları okuyan sağlık çalışanları işe girdikleri unvanları ile çalıştırıldıkları için son okudukları branşlarda görev yapamamaktadır. Her yıl en azından iki yılda bir yapılması gerekirken düzenli yapılmayan unvan değişikliği sınavı nedeniyle unvan mağduru binlerce sağlık çalışanı oluşmakta ve bu sayıya yeni mezunların eklenmesi ile bu durumda yeni personel alımlarıyla mağdur sayısı her geçen gün artmaktadır.

en çok kazanan meslekler, sağlıkta en çok kazanan meslekler, maaşı en yüksek işler, doktor maaşları,

Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları iptali sonrasında Sağlık Bakanlığınca adımlar atılması ve açıklama yapılması konusunda tarafımıza ilgili personel tarafında her gün yoğun talep gelmektedir.

Sağlık personelinin hem çalışıp hem okuyarak aldığı üniversite diplomaları ile çoktan hak ettikleri unvanlarda çalışmaları en doğal haklarıdır. Bu konuda mağduriyetin giderilmesi adına zaten öncesinde alt yapısı ve planlaması yapılan sınav bir an önce ilan edilmelidir.

Yorum yapın

*

code