Sağlık personeli için “üst öğrenim” ne demek?

diploma, master, yüksek lisans, yök.

Sağlık Hizmetleri ile Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfında görev yapanların, lise ya da ön lisans eğitimleri sonrasında tamamladıkları üst öğrenim bölümlerinin bazıları, ilgililerin intibaklarında mesleki üst öğrenim olarak değerlendirilmemektedir. Mezun olunan bir bölümün, belli bir sınıf bakımından mesleki üst öğrenim olarak değerlendirilebilmesi, mezun olunan bölümün söz konusu hizmet sınıfında görev almaya tek başına da yetmesini gerektirmektedir.

Örneğin İşletme Yönetimi bölümü mezunu olarak sağlık hizmetleri sınıfında bir kadroya atanmak mümkün olamayacağından, bu bölüm sağlık hizmetleri sınıfında bulunan bir personel için, mesleki üst öğrenim de sayılamaz.

Öte yandan, Yükseköğretim Yürütme Kurulu 18.08.2010 günlü toplantısında, üniversitelerin; İşletme, İktisat, Kamu Yönetimi, Maliye, Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri lisans programlarının Ebe, Hemşire, Sağlık Teknisyeni, Sağlık Memuru, Laboratuar, Laboratuar Teknisyeni, Anestezi, Anestezi Teknisyeni, Sağlık Teknikeri, Röntgen Teknisyeni, Diş Teknisyeni, Çevre, Çevre Kirlenmesi ve Kontrolü, Sağlık Memuru (toplum sağlığı), Anestezi Teknikeri, Röntgen Teknisyeni veya Teknikerliğinin üst öğrenimi olmadığına karar vermiştir.

Ayrıca, bitirdikleri programların aynı hizmet sınıfında görev almaya imkan vermesine rağmen, üst öğrenim olarak değerlendirilmeyerek ilgililerin intibaklarında değerlendirilmemesi işlemleri de Mahkemeler tarafından iptal edilmektedir.

Burada yer alan habere konu edilen olayda, bir hemşirenin Veterinerlik Fakültesini bitirmesi nedeniyle yaptığı başvurunun, kurumu tarafından “mesleki üst öğrenim olmadığı” gerekçesiyle reddedilmesi işlemi Danıştay tarafından iptal edilmişti.

SON DAKİKA: “Beslenme ve Diyetetik, sağlıkla ilgili üst öğrenimdir” kararı çıktı!

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir