Sağlık Bakanlığı personel alımı 10 bini geçecektir

ÖSYM - DİYETİSYEN

Sağlık Bakanlığı’nda

  • hem bütçeyle verilen atama izinleri
  • hem bazı hastanelerin kamuya devredilmesi
  • hem de 5 bini aşkın sağlık personelin görevden uzaklaştırılmasının ardından ciddi sayıda personel alımı yapacak.

Personel alımının 10 bini geçeceği tahmin ediliyor, görevden almalar artarsa yapılacak alım sayısı daha da artacaktır.

15 Temmuz’dan sonra personel açığı arttı

FETÖ operasyonları sırasında bazı hastaneler kamulaştırılmıştı yani devlete geçmişti. Bu hastanelere Bakanlık personel ataması yapacaktır. Ayrıca devlet hastanelerindeki FETÖ bağlantılı personellerin görevine son verilmesinden ardından da personel açığı oluşacaktır. Bakan Akdağ, 5581 personelin görevden uzaklaştırıldığını açıklamıştı. Bunun yaklaşık 4 bini doğrudan ilk atamaya açılacaktır.

Bütçeye göre ne kadar personel alınabilir?

Sağlık Bakanlığı yılın ilk yedi ayında 3 bin sözleşmeli ve 6 bin kadrolu sağlık personeli almıştı. Bakanlığın elinde bütçe planlamasına göre 3 ila 4 bin arası kadrolu, 3 ila 4 bin arası sözleşmeli, 10 bin de hizmet alımı için atama izni var. Yani asıl atamalar bundan sonra yapılacak diyebiliriz…

Bakanlığın serbest kadroları da var

Sağlık Bakanlığı’nın elinde yeteri kadar serbest kadro da vardır. Acil ihtiyaç halinde DPB ve Maliye Bakanlığı’nın onay vermesi halinde kadrolar atamaya açılabilecektir.

Özetle

Devlet, sağlık alanında hiçbir sağlık kuruluşunu personelsiz bırakmayacaktır. Gerekli alt yapıların ardından personel alımları için ilana çıkacaktır. Sosyal medyada atamalar için uğraşan platform ve grupların sabırla beklemesi hatta atamalar yönünden rahat olması lazım. Öğretmen ve sağlık personeli alımlarında hiçbir sıkıntı olmayacaktır

Kamu Personeli

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir