Sağlık Bakanı’ndan “palm yağı” açıklaması

Sağlık bakanı recep akdağ atama kpss diyetisyen puan

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, son günlerde gündeme gelen ve dünyaca ünlü Nutella’nın içinde de yer alan Palm yağı (palimiye) yağı tartışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

palmiye yağı, palm yağı, kanser

Kısıtlama yok, araştırılacak

Bakan Akdağ,

Biliyorsunuz bu husustaki uygulamalar Tarım Bakanlığı denetimi altında. Bizde bakanlık olarak irtibat halindeyiz. EFSA bu konuda bazı açıklamalar yaptı. Ancak risk düzeyi için daha ileri bir çalışma yapılması gerektiğini de söyledi. Şu anda EFSA açısından, Dünya sağlık Örgütü açısından Palm yağı (palimiye) yağına ilişkin bir kısıtlama kararı yok ama bunun riskli olabileceği ve çalışmaların sürmesi gerektiğini söyledi. Tarım bakanlığımız bu konuda çalışmalarını sürdürüyor. Palm yağı (palimiye) ya da (trans yağları) kızartma yağlarının kullanılması, bugün risk tespit edilemese bile yarın öbür gün risk olabilir. Biz daha tabii beslenmeliyiz. Günlük gıda tüketimimizin ana maddesi haline getirmemeliyiz. Tabii ürünler tüketmeye dikkat etmeliyiz, açıklamasında bulundu.

Sağlık bakanı recep akdağ atama kpss diyetisyen puan

MC Donald’S İddiasına açıklama

Akdağ,

Bugüne kadar yapılan çalışmalarda bu maddeye ülkemizde rastlanılmamıştır, dedi. Bu konu hakkında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri ve Sağlık Bakanlığı yetkililerinin koordine halinde çalıştıklarını ifade etti.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir