Sağlık Bakanı Demircan: “Sağlıkta çok başlılığı kaldıracağız”

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Sağlıktaki hizmet standardını daha yukarıya çekmek boynumuzun borcu. Sadece Türkiye için değil, bütün insanlara, coğrafyamızda ve coğrafyamızın uzağında da olsa bütün insanlara üstün düzeyde, yüksek seviyede sağlık hizmeti verebilecek bir ülke Türkiye, dedi.

Bakan Demircan, Samsun Valisi Osman Kaymak‘ı makamında ziyaret etti. Kaymak’tan kentteki sağlık yatırım ve hizmetlerine ilişkin brifing alan Demircan, daha sonra partisinin Bafra İlçe Başkanlığına geçti.

Demircan, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, sağlığın doğumdan ölüme kadar hizmet isteyen bir alan olduğunu, bu nedenle büyük sorumlulukları bulunduğunu söyledi.

Türkiye’nin sağlık alanında son on beş yılda büyük atılımlar gerçekleştirdiğini dile getiren Demircan,

Türkiye bu hizmette son on beş yıl içinde fevkalade güzel noktalara geldi ama sağlık hizmetini burada bırakamayız. Bu hizmeti daha üst seviyelere taşımak boynumuzun borcu, ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın şehir hastaneleri modeliyle sağlıkta yeni bir hamle başlattığını aktaran Demircan, şöyle devam etti:

Şu an bakanlığımızın röntgenini çekiyoruz. Nerede problem var, nerede düzeltilmesi gereken husus var, neresinin geliştirilmesi lazım? Türkiye aynı zamanda bir sistem değişikliği süreci içinde. 16 Nisan’da yapmış olduğumuz referandumda bir karar aldık. Milletimiz bir karar aldı. Dedi ki, ‘Bu parlamenter sistem parçalı bir sistem, bu sistemde yetkiler, yetkililer kendi aralarında uyum sağlayamıyor. Yürütmede yetkilerin tek elde toplanması doğru bir sistemdir’. Milletimiz, anayasa değişikliğini onayladı. Şimdi sağlıkta da bu değişime, dönüşüme uygun yeni dönem elbette getirilmeli. Sürdürülebilirlik noktasındaki beklentilerin yerine getirilmesi, çok başlılığın kaldırılmasıyla ilgili elbetteki çalışmalarımız olacak. Bunları hep birlikte önümüzdeki günlerde göreceğiz, yaşayacağız. Sağlıktaki hizmet standardını daha yukarıya çekmek boynumuzun borcu. Sadece Türkiye için değil, bütün insanlara, coğrafyamızda ve coğrafyamızın uzağında da olsa bütün insanlara üstün düzeyde, yüksek seviyede sağlık hizmeti verebilecek bir ülke Türkiye.

Hastaneye 4 kişi geliyorsa 4’ü de memnun ayrılmalı

Bakan Demircan, yerli tıbbi alet ve medikal sektörüne destek vereceklerini belirterek, Türkiye’nin sağlık alanında gelişmesinin yanı sıra sanayileşmesini de önemsediklerini ifade etti.

Milletimizin sağlığını, milletimizin ürettiği tıbbi donanımlarla sağlamak bizim için büyük onur olacaktır. Ülke için de gelir kaynağı olacaktır, diyen Demircan, şunları kaydetti:

Sağlıkta memnuniyetin gelişmesi için çeşitli çalışmalar yapacağız. Sağlıkta memnuniyet 2002’de %40’lar civarındaydı. Şimdi %70-75 arasında duruyor. Hedef, bu hizmeti alan memnun olmalı. Peki hizmeti alanın memnuniyetinin yükseltilmesi için ne yapmak lazım? Bugünkü fatura bize şunu söylüyor; dört kişi geliyor hastaneye, üçü memnun biri memnun değil. Bunu düzeltmemiz lazım. Dört kişi geliyorsa dördü de memnun ayrılmalı hastaneden. Memnuniyet oranını artırmak, hizmeti verenin memnuniyetiyle olur. Onun da memnuniyetini kazanmamız lazım. Bir bütündür sağlık. Mekandır, donanımdır, hizmeti verendir. Hepsinin hizmet hedefi, hizmet alanına dönüktür. Bu konuda da üzerimize düşeni yapacağız. Bizim için sağlık hizmeti veren, kapıda temizlik işlerinde çalışan kardeşimizden doktorumuza varıncaya kadar bu kutsal hizmette görev alan kardeşimizdir. Onların katkısıyla sağlık hizmeti bir yere yükselir. Onların da katkısını artırmak gereklidir ki hizmetimiz daha üst seviyelere çıksın.

[toggle title=”Medi Magazin”]https://www.medimagazin.com.tr/hekim/saglik-bak/tr-bakan-demircan-saglikta-cok-basliligi-ortadan-kaldiracagiz-2-13-74469.html[/toggle]

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir