Sağlık Bakanı: “18.000 sağlık personeli alınacak”

Sağlık Bakanlığı 2017 personel alımı diyetisyen

Sağlık Bakanı Demircan: “27.000 ebe, hemşire, sağlık teknikeri ve teknisyeni alıyoruz. 9.000’ini aldık. 18.000’inin de Maliye Bakanlığı’ndan izni çıktı.”

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan,

Bu sene, geçen yıllara göre daha fazla sağlık personelimizi istihdam etmek için harekete geçtik. 27.000 ebe, hemşire, sağlık teknikeri ve teknisyeni alıyoruz. 9.000’ini aldık. 18.000’inin de Maliye Bakanlığından izni çıktı, dedi.

Demircan, Ebeler ve Hemşireler Günü dolayısıyla Ankara’daki bir otelde düzenlenen programda yaptığı konuşmada, insanın yer yüzünün en değerli varlığı olduğunu dile getirerek, ona hizmet etmenin, onun ızdırabını dindirmenin en değerli iş olduğunu söyledi.

Sağlık hizmetinin değerli bir hizmet olduğunun altını çizen Demircan, bu hizmetin sadece bilgi, tecrübe, emek, fedakarlık ve sanat üzerine olduğunu belirtti. Sağlık çalışanlarının, Türkiye’yi tehdit eden teröre karşı mücadele veren Mehmetçik’in yanında olduğunu anımsatan Demircan,

Orada hizmet vermek büyük bir fedakarlıktır. Bunu yerine getiren sağlıkçıdır, bizim sağlık ordumuzdur. Doktorumuz, hemşiremiz, ebemiz, sağlık çalışanımız, eczacımızla biz kocaman bir sağlık ordusuyuz, diye konuştu.

Türkiye’nin son 16 yıldır sağlık alanında çok önemli mesafeler kat ettiğine vurgu yapan Demircan, şöyle devam etti:

Türkiye, 2002’den sonra her alanda olduğu gibi sağlıkta da özellikle çok önemli mesafeler kat edildi. Biz bunları elbette ki ülkenin kaynaklarını geliştirerek, o kaynakları değerlendirerek yaptık. Sadece mekanlar, hastaneler, maddi kaynaklar, mali kaynaklar değil en büyük kaynağımız; insan kaynağımız, yetişmiş sağlık personelimizdir. Bu personel, büyük bir fedakarlık, gayretle hem sağlık alanındaki eğitim seviyesini yukarıya çekti hem de sağlık alanındaki hizmetleri büyük bir fedakarlıkla da kaliteyi yükseltti.

Bakan Demircan, gelişmişlik düzeyi Türkiye’den çok daha üstte olan ülkelerin sağlık hizmetleri noktasında, çok daha fazla sağlık personeliyle Türkiye’nin başardığı neticeyi elde edemediklerini belirtti.

Maliye Bakanlığından izni çıktı

Türk insanının sağlık alanında büyük bir fedakarlık verdiğini ifade eden Demircan, Türkiye’nin sağlıkta elde ettiği standardı, artık sağlık alt yapısını yenileme noktasında tamamladığını söyledi.

Bakan Demircan, sözlerini şöyle sürdürdü:

Sağlık personel sayımızı da tamamlamak için mesafe alıyoruz. Bu sene, geçen yıllara göre daha fazla sağlık personelimizi istihdam etmek için harekete geçtik. 27.000 ebe, hemşire, sağlık teknikeri ve teknisyeni alıyoruz. 9.000’ini aldık. 18.000’inin de Maliye Bakanlığından izni çıktı. Önümüzdeki günlerde ÖSYM’nin sitesinde ilan edilecek. Haziran ayına varmadan ya da haziran başında 18.000 sağlık çalışanını bu sağlık ordusuna katmış olacağız. İnşallah onun peşinden çok da geciktirmeden 19.000 de sağlık işçisi alacağız. Dolayısıyla sağlıktaki personel açığını bu sene bir nebze, gelecek sene inşallah daha güçlü gidererek bu açığı tamamlayacağız.

Pratisyen hekime mecburi hizmet kalkacak

Hekim ihtiyacını, pratisyen hekim noktasında karşılamak düzeyine hızla yaklaştıklarını aktaran Demircan, şunları kaydetti:

Yaptığımız hesaplara göre, 2023’ten itibaren pratisyen hekim arkadaşlarımızın mecburi hizmeti kalkacak. Çünkü artık açık kapanmış oluyor. Kadrolar ilan edilecek, hekim arkadaşımız çalışmak istediği yere gidecek. Çünkü şimdi yetersizlik var, hekimlerin gitmediği yerlere zorunlu hizmet koyuyoruz. Uzman hekim açığımız da 2030’lara doğru giderek azalacak. Yan dalların çoğalmış olması, uzman hekimdeki açığımızı kapatmada biraz zaman gerektiriyor.

Türkiye’nin sağlık eğitim kapasitesinin yükseldiğine de işaret eden Demircan,

Şu anda biz yılda 12.000-13.000 hekim mezun verecek düzeye geldik. Bu, artık ihtiyacımızın üstünde bir rakama doğru bizi getiriyor. Biz bu kapasiteyi yurt dışına açmayı düşünüyoruz. Yurt dışından Türkiye’de tıp eğitimi için gelişler başlamıştı, bu sayı giderek artacak, dedi.

[toggle title=”AA”]http://www.aa.com.tr/[/toggle]

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

7 Yorum

  1. 9000 alımda 58 tane diyetisyen alındı yahu benim mezun sayım bundan fazla!

  2. Sağlıkçılar kolay atanıyor diyen arkadaşlar için kısa bir hatırlatma yapayım. Atanan sadece hemşire ve ebe geriye kalan 30 küsür branş 85 üzeri puanla bekliyorlar. Evet hemşireler ve ebeler 60-65 ile atanıyor.

  3. 2018 KPSS öncesi bu alımın yapılması ilk kez kpss’ye girecek 2018 mezunları için büyük bir sıkıntı olacaktır. Hem sınav öncesi bir alım yapıldığı için uzun bir süre atama olmama ihtimali var hem de tekrardan maliyeden atama için sayı almakta zorlanacak yeni mezunlar 2018’in son çeyreği için.

  4. 2016 mayısta sınava gırenler 2018 temmuza alındı ve üstüne 2018 hıcbır atamaya yetısemıyorlar herşey seçim ise 10 bekledıler sırf secım ıcın 18 bın alacaklarsa bu kımseyı memnun etmez hele 1 ay ıle tercıh edemeyecek yenı mezunları hıc o yüzden hiç adaletli değil…

  5. Diyetisyenlere hakkettigi kadro verilsin artik.

  6. Ben haziran da mezun olacam ve 2016 kpss sınavına girdim. Eger haziranın ilk haftası alımlar olursa mezun olmadığım için tercih yapamacam. Benim gibi binlerce ögrenci mağdur olacak. Alımların haziranın ikinci haftası olması gerekiyor.bu ülkede neden herkes kafasına göre bir alım tarihi belirliyor. benim 2016 kpss aldıgım 87 puana ne olacak.

  7. Fizyoterapistler atama bekliyor Sayın Bakanım.9000 alımda sadece 43 fizyoterapist alındı.81 il var.Bu illerde 1 tane fizyoterapist ihtiyacı yok mu?Hastalar hala 5-6 ay sıra bekliyor. Lütfen arktik istihdam artsın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir