Sağlık Bakanı: “1.000 Sağlıklı yaşam merkezi kurulacak”

Sağlık bakanı recep akdağ atama kpss diyetisyen puan

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bakanlık içerisinde yapılan ve yapılacak olan çalışmalar hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

kpss diyetisyenlik 2017

Sağlık Bakanı Recep Akdağ 2017 yılıyla birlikte başlatılan Sağlıkta Dönüşüm Programı‘nın ikinci fazının detaylarını anlattı.

Sağlık bakanı recep akdağ atama kpss diyetisyen puan

Program sayesinde Türkiye’deki sağlık sisteminin tüm dünyaya örnek olduğunu söyleyen Bakan Akdağ AK Parti ile başlayan sağlıkta dönüşüm programını ve programın ikinci fazını şöyle değerlendirdi:

kpss diyetisyenlik 2017

Ciddi mesafe aldık

2002’de iktidara geldiğimizde gerçekten durum perişandı. Çok ciddi bir mesafe aldık. Sağlıkta Dönüşüm programı ile Türkiye bütün dünyaya örnek oldu. Eksiklerimiz yok muydu, ya da hala yok mu? Elbette var. Ama kişi başına 500 $ harcayarak Türkiye’deki sağlık hizmetlerini verebilen dünyada hiçbir ülke yok. Avrupa Birliği ülkelerinin önemli bir bölümü yılda 2.500 – 5.000 $ arasında kişi başına sağlık harcaması yapıyorlar. ABD’de 8.800 $ civarındaydı en son. Bir türlü artışı da engelleyemiyorlar. Belki 10.000 $’lara da yükseldi. Onu bilmiyorum.

Sağlık bakanı recep akdağ atama kpss diyetisyen puan

Hareketli ambulansa gereksinim duyuyoruz

Ambulansla hastaneye taşıdığımız kişi sayısı 10 katına çıktı. Ambulans tarafı hemen hemen bitti. Büyükşehirlerimizde özellikle İstanbul’da ilave ambulansa ihtiyaç var. Bir de hareketli ambulanslara ihtiyacımız var. Bunları bu sene büyük ölçüde zenginleştiriyoruz.

sağlık kurumları işletmeciliği, sağlık yönetimi, sağlık hizmetlerinde iletişim, sağlık bölümleri açıköğretim

Zaman ayırabilecekler

Aile hekimliği Türkiye’de yerleşti ama biraz heyecanını yenilemek gerekiyor. Bunun için bin tane sağlıklı yaşam merkezi kuracağız. Buralar aile hekimlerimiz için eğitim alanı olacak. Ayrıca aile hekimlerinin sayısını arttıracağız ve aile hekimi başına düşen vatandaş sayısını azaltacağız. Şu anda bu rakam ortalama 3.500 hasta. Bunu ilk etapta 3.000’in altına düşüreceğiz, 2023’e kadar da 2.500’lerin altına, 2.000’lere düşürmeyi hedefliyoruz. Böylece aile hekimleri hastalarına daha çok zaman ayırabilecek. Aile hekimlerinden performans olarak istediğimiz en önemli vazife, anne ve bebek ölümleri. Bu alanda büyük problemimiz vardı. Bir de aşılamalar. Bu problemi büyük ölçüde yendik.

Sağlık bakanı recep akdağ atama kpss diyetisyen puan

3 Konuyla savaşacağız

Şimdi önümüzde yoğunlaştığımız yeni bir konu var. Kişinin hayatını kronik hastalıklar itibariyle tehdit eden, şişmanlık, hareketsizlik, sigara kullanımı gibi risklere yoğunlaşacağız. Şeker hastalığının erken tanınması ve takibi, kanser hastalarının tanınması, hiper tansiyon gibi hususlarda aile hekimlerimizi biraz daha eğiteceğiz ve onlara performans ölçütleri koyacağız.

sağlık kurumları işletmeciliği, sağlık yönetimi, sağlık hizmetlerinde iletişim, sağlık bölümleri açıköğretim

Herkese randevu hizmeti

Poliklinik alanlarında randevulu hizmeti, karşılama hizmetlerini ve yönlendirme hizmetlerini geliştiriyoruz. Hastaneye giren yaşlı, engelli ya da ne tarafa gideceğini, nasıl hizmet alacağını çok iyi kestiremeyen kişilerden ihtiyacı olan herkese bu hizmeti vereceğiz.

Sağlık bakanı recep akdağ atama kpss diyetisyen puan

Yoğun bakıma yeni düzen

Yatan hastalar için hastaların tek başına bir odada, bir yatakta refakatçisinin de kendisi ile beraber olabileceği banyosu, tuvaleti olan oda düzenine geçiyoruz. Yoğun bakımlar da artık tıkış tıkış değil, birbirinden ayrıldığı odalar olacak. İzlem açısından ise hemşire ve doktorun daha güzel izlem yapabileceği odalar olacak.

Sözleşmeli diyetisyenler kadroya geçecek mi?, kpss diyetisyen habeleri, Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Kamu Hastaneler Kurumu KPSS Diyetisyen

Rahat çalışabilecekler

Biz hastanelerimizi kendimize göre yapıyoruz. Vatandaşın ve aynı zamanda sağlık çalışanın, doktorların rahat edeceği bir hastane. Burada en önemli husus da vatandaşın cebini korumak. Vatandaş kamu hastanelerine geldiği zaman herhangi bir para ödemeyecek. Girişte sembolik bir katkı ücreti ödeniyor. 6 – 7 ₺ gibi. Bu hizmetler geliştikçe özel sektör de değişimler oluyor.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

1 Yorum

  1. Sağlık sektöründe hizmet veren hekim dışında bir sürü meslek var bakanımızın ne korkusu var doktor dışında bişey söyleyemiyor. Sağlıklı yaşam merkezi demiş sadece aile hekimi demiş. Buralarda diyetisyen diş hekimi psikolog fizyoterapist ebe hemşire tekniker… Vb bir sürü çalışan var onlardan bahsetmediği sürece sadece doktorların bakanı olarak görüleceğini söyliyeyim. Mesleklerin de saygınlığı olmalıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir