Prof. Dr. Gazi Yaşargil adına akademi kuruldu!

Yüzyılın Beyin Cerrahı Prof. Dr. M. Gazi Yaşargil adına, Yaşargil Mikronöroşirürji Akademisi kuruldu. Akademi, Prof. Dr. Yaşargil’in mikronöroşirürji alanındaki öncü çalışmalarını ve olağanüstü katkılarını anarak, yarım asırlık derin mirasını onurlandırmak ve genç bilim insanlarına ışık tutacak çalışmalara destek olmak amacıyla kuruldu.

Başkanlığını Harward Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ossama Al-Mefty’nin yaptığı Akademi’nin ilk kongresi, 4-7 Haziran 2024 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek. Dünyanın önde gelen beyin cerrahlarını bir araya getirecek, “1. Yaşargil Mikronöroşirürji Kongresi”nde beyin cerrahi alanındaki son gelişmeler ele alınırken, yüzlerce bilim insanının yetişmesinde katkısı olan Prof. Dr. Yaşargil’in tıp dünyasında kalıcı etkisi de aktarılacak.

Genç bilim insanlarına Yaşargil Akademi bursu
Prof. Dr. Uğur Türe’nin kongre başkanlığını yürüttüğü organizasyonun bilimsel komitesinde, dünyanın farklı ülkelerinden alanında uzman 12 bilim insanı yer alıyor. “1. Yaşargil Mikronöroşirürji Kongresi”nde beyin cerrahi alanında çalışmalar yürüten ve kongre için sunum gönderen 40 yaş altı 200 genç bilim insanı, “Yaşargil Mikronöroşirürji Akademisi” kapsamında hayata geçirilen burs fonu ile ağırlanacak.

Prof. Dr. M. Gazi Yaşargil, mikronöroşirürjinin babası olarak tarihe geçmiş bir Türk bilim insanıdır. Yaşamı boyunca yaptığı yenilikçi çalışmalar ile mikrocerrahiyi geliştirmiştir. Yaşargil, nörocerrahi alanında mikrocerrahi tekniklerini geliştirmesiyle bilinir. Özellikle vasküler cerrahi ve tümör cerrahisinde çok önemli yeni ameliyat teknikleri geliştirerek dünya beyin cerrahisine katkıda bulunmuştur. Dünyanın en önemli beyin cerrahi yayınlardan biri tarafından “Yüzyılın Beyin Cerrahı” olarak seçilmiştir.

medimagazin.com.tr/hekim/yuzyilin-beyin-cerrahi-prof-dr-gazi-yasargil-adina-akademi-kuruldu-111707

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir